Éghajlatváltozás Globális problémák, fenntartható fejlődés

Az éghajlatváltozás nem kíméli az óceánok élővilágát sem

A bécsi Haus des Meeres - Aqua Terra Zoo (fotó: Arday István)
A tengerbiológusok szerint a felmelegedés 17 százalékkal csökkentheti a vizek élővilágát. A világ óceánjai hal- és egyéb állatállományának egy hatodát veszíthetik el a évszázad végére, ha a klímaváltozás a jelenlegi mértékben zajlik.

Minden egyes Celsius-fok, amellyel növekszik a világ vizeinek hőmérséklete, 5 százalékkal csökkenti a tengeri állatok mennyiségét egy tengerbiológusok nemzetközi csoportja által végzett számítógépes összehasonlító vizsgálat szerint. Az elemzés nem foglalkozik az ezen kívül zajló halászat hatásával – olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

Ha a világ üvegházgáz-kibocsátása a jelenlegi mértékben zajlik, a biomassza, vagyis minden tengeri élőlény teljes össztömege 17 százalékkal fog csökkenni 2100-ra. De ha csökkenne a szén-dioxid-szennyezés mértéke, a veszteség 5 százalékban limitálható lenne – írták az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált tanulmányban.

„Az óceánok biomasszájának hatalmas mértékű csökkenését tapasztalhatjuk”, ha a világ nem lassítja le a klímaváltozást – mondta William Cheung, a University of British Columbia tengerbiológiusa, a kutatás társszerzője, aki hozzátette: már most vannak megfigyelhető változások.

Cheung szerint: bár a víz hőmérséklete a leginkább befolyásoló tényező, a klímaváltozás hatására az óceánok savasabbá válhatnak, és csökkenhet az oxigéntartalmuk, ami szintén károsítja a tengeri élővilágot.

A megjósolt veszteségeknek óriási mértékű hatása van nemcsak a az óceánok biodiverzitására, hanem az emberekre is, hiszen a vizek világszerte fontos forrásokat jelentenek – mondta a Julia Baum, a Victoriai Egyetem biológusa. „A klímaváltozás nagy valószínűséggel okozhat egy sor új, komoly konfliktust az óceánok nyújtotta források használata és az élelmezésbiztonság miatt, főként mivel növekszik a népesség”.

Derek Tittensor, ENSZ-hez tartozó, Angliában lévő World Conservation Monitoring Center munkatársa szerint a legnagyobb állatokat fogja legerőteljesebben érinteni a változás.

„A jó hír az, hogy a tengeri élet fő alapkövei, a plankton és a baktériumok száma kevésbé erőteljesen fog csökkenni. A rossz hír viszont, hogy azok a tengeri állatok, amelyekkel közvetlen kapcsolatban állunk, és amelyek legmélyebben megérintenek minket, a becslések szerint a legtöbbet fognak szenvedni a klímaváltozástól, amint annak hatásai folyamatosan érezhetővé válnak a táplálékláncban” – mondta Boris Worm, kanadai Dalhousie University munkatársa.

A tudósok már korábban is tisztában voltak azzal, hogy a klímaváltozás valószínűleg hátrányosan érinti a tengeri élővilágot, de a korábbi számítógépes szimulációk csak a probléma egy-egy részére koncentráltak. Ez a tanulmány hat különböző korszerű számítógépest modellt használ, amelyek a legpontosabb elemzést adják.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.