Kairó lakossága az elmúlt két évtizedben megduplázódott, 15-20 milliósra nőtt. Mivel Kairóban állandó a lakáshiány, a lakosság elfoglalja a nagyobb sírokat, kriptákat. Furcsa a sírkövek közötti szárítóköteleken száradó kimosott ruhák látványa. Természetesen orvos, óvoda vagy iskola nincs a Holtak városában, a legfeljebb egy-két parányi vegyesbolt.
Gyakran három generáció is együtt él a Nekropoliszban, közülük sokan már az 1950-es évek óta ott laknak. Nasser elnöksége idején a gyors urbanizáció és iparfejlesztés miatt ezrével vándoroltak vidékről a fővárosba, azonban ezt a migrációt az állam nem tudta kezelni, ezért tömegek telepedtek le nyomornegyedekben (slumokban). A Halottak városa is ilyen slum.
Az egyiptomi kormány már régóta feladta a kriptában élő emberek kilakoltatását.
„Nem szégyellem, hogy itt élek. Ez az én otthonom.” – mondta egy nő a https://www.businessinsider.com újságírójának, aki a férje kriptájában lakik.
A legtöbb lakó nagy sírokban vagy mauzóleumokban él, amelyeket otthonosan igyekeznek berendezni. Van, ahol kis konyhát, hálószobát és udvart is kialakítottak.
Van, akinek csak kis hálórésze van, a szabad ég alatt főz, vacsorázik és TV-t néz, azaz éli hétköznapjait. Sokan jobbnak gondolják az itteni életet mint valamely más nyomornegyedben, mert tágasabbak, tisztábbak a „lakrészek”, és kert és udvar is van itt, ami máshol elképzelhetetlen lenne.
A temetőben élő emberek száma a 2011-es forradalom óta nőtt jelentősen a növekvő szegénység és a nagy munkanélküliség miatt, a bűnözés pedig gyakoribbá vált.
Forrás: https://www.businessinsider.com/massive-cairo-cemetery-slum-2014-11
Hozzászólok