Amióta a tudósok az 1840-es években a Baganát először megtekintették, szinte megállás nélkül kitör. A távoli vulkán sűrű, lassan mozgó (viszkózus) andezitlávát termel. Ezek a lávából keletkezett andezitkőzetek építik fel a 1850 méter tengerszint feletti magasságra emelkedő sztratovulkánt (rétegvulkánt = az andezit és a tufakőzet váltakozik, ezért réteges szerkezetű) . A nagy, szimmetrikus kúp 300-500 év alatt alakult ki, így a Csendes-óceán déli részének egyik legfiatalabb és legaktívabb vulkánja. Lávafolyás a vulkán minden oldalán akár 50 méter vastagságú lebenyeket is létrehoz.
A Smithsonian Global Volcanism Program szerint 2000 februárja óta Bagana kitörési periódusban van. A képen (amelyet 2022. május 28-án készített a Landsat 9-en lévő Operational Land Imager-2) a legutóbbi lávafolyamok láthatók. A friss lávasötétbarna, míg a világosabb barna területekről valószínűleg vulkáni törmelékek vagy savas gázok pusztították el a növényzetet. A régebbi lávafolyásokat világoszöld növényzet borítja, a környező erdők pedig sötétzöldek. A vulkán által kibocsátott gőzök, gázok, valamint néhány közeli felhő fehér.
A legújabb kutatások szerint a vulkán jelentős kén-dioxid-kibocsátó is. A vulkán naponta több ezer tonna légszennyező anyagot pöfög ki, a legtöbbet a világ lávató nélküli vulkánjai közül.
Ez az intenzív vulkáni tevékenység a geológiai fekvésnek köszönhető. A Csendes-óceán délnyugati részén az Ausztrál-Indiai-lemez és a Csendes-óceáni-lemez körülbelül évi 11 centimétert közeledik egymáshoz. Ahogy az egyik lemez alámerül a másik alá a szubdukciónak nevezett folyamat során, az alsó lemez elülső szélén mélytengeri árok képződik, a felette lévő lemezen pedig vulkánok.
Bougainville szigete két geológiai szakaszban alakult ki. Körülbelül 45 millió évvel ezelőtt a Csendes-óceáni-lemez az Ausztrál-Indiai-lemez alá süllyedt. A tengerfenéken vulkánok kezdtek épülni. Aztán, körülbelül 10 millió évvel ezelőtt a szubdukció iránya megváltozott, és az Ausztrál-Indiai-lemez kezdett alábukni a Csendes-óceáni-lemez alá. Ez a tevékenység hozta létre a Bougainville-sziget újabb vulkáni kőzeteit, és később a Bagana vulkán kialakulásához vezetett.
Forrás: https://earthobservatory.nasa.gov/images/149899/young-active-bagana-volcano
Hozzászólok