Az Eurostat 12 hónap adatait közölte. A fogyasztói árak legnagyobb mértékben Lengyelországban nőttek. Ott az infláció 3,6% volt.
A második legnagyobb áremelkedést Magyarországon mérték,
hazánkban a fogyasztói árak 3,3%-kal emelkedtek.
Az áremelkedés hatását a mindennapokban is érezni lehet.
Közel 1 éves csúcson állapodott meg februárban az euróövezeti infláció, a maginfláció azonban lassult a januárihoz képest.
Februárban a januárival megegyező 0,9 százalékos 11 havi csúcsot ért el a fogyasztói árak éves emelkedésének mértéke az euróövezetben. Egy évvel korábban, 2020 februárjában 1,2 százalékos volt az euróövezeti infláció.
A szolgáltatások ára februárban 1,2 százalékkal emelkedett a januári 1,4 százalékos éves áremelkedés után. A nem energiaipari termékek ára 1,0 százalékkal ment fel februárban a januári 1,5 százalékos emelkedés után.
Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek ára pedig 1,3 százalékkal 1,5 százalék után.
Az energiaárak viszont kevésbé csökkentek februárban mint januárban, 1,7 százalékkal 4,2 százalék után.
Az inflációs adathoz a szolgáltatások ára 0,55 százalékponttal járult hozzá, az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek 0,29 százalékponttal, az iparcikkek pedig 0,26 százalékponttal. Az energiaárak viszont 0,15 százalékpontot vontak le belőle.
A gyakran változékony energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó éves maginfláció februárban 1,1 százalékra lassult a januári 1,4 százalékról.
Az Európai Unióban februárban 1,3 százalékos volt a fogyasztói árak éves emelkedésének a mértéke a januári 1,2 százalék után. Egy évvel korábban, 2020 februárjában 1,6 százalék volt az infláció.
A legalacsonyabb inflációt, éves árcsökkenést Görögországban regisztrálták februárban, mínusz 1,9 százalékot. Szlovéniában mínusz 1,1 százalékos, Cipruson mínusz 0,9 százalékos volt az éves infláció februárban.
A legnagyobb éves áremelkedést Lengyelországban regisztrálták februárban, 3,6 százalékosat, Magyarországon 3,3 százalékosat, Romániában 2,5 százalékosat.
Hozzászólok