De köztudottan strandjainak nagy része köves, homokos strandot nem könnyű találni. Vajon miért inkább a köves, kavicsos strand jellemzi a Dalmát-tengerpartot? Cikkünkben ajánlunk néhány homokos strandot és közeli szállást is.
A Dalmát-tengerpart a földtörténeti negyedidőszakban (2,5 millió éve kezdődött) fokozatosan megsüllyedt, ezért a mélyebben fekvő völgyekbe benyomult a tenger. Az egykori mészkőből álló gerincek a parttal párhozamosan, mintegy 200-700 méter magasan emelkednek ki szigetként a tengerből. Ezt a partot a szakirodalomban pergressziós partnak hívják, ami azt jelenti, hogy a parttal párhuzamos süllyedő harántvölgyeket öntötte el a tenger. Az egykori hegyvonulatok szigetekként emelkednek ki a vízből, mögöttük pedig különböző mélységű öblök alakultak ki. Ezt a parttípust dalmát parttípusnak is nevezik.
Tehát úgy képzeljük el, hogy a jelenlegi strandok az egykor magasban lévő – többnyire mészkőből álló – hegységek sziklás hegyoldalában helyezkednek el.

Horvátországban elsősorban a zárt öblökben találunk kisebb-nagyobb kiterjedésben homokos strandokat. Érdemes az utazás előtt áttanulmányozni a Google műholdtérképét, saját magunk is találhatunk egy-egy település közelében kevésbé ismert strandokat, igaz megközelítésük nem mindig könnyű, de megéri időt szánni rá!
Nézzünk néhány, a turisták által is ajánlott homokos strandot Horvátországban északról dél felé haladva a teljesség igénye nélkül.
Ezúttal szállásokat is ajánlunk. A fotók forrása a Google.
1. Medulin (Isztria) gyorsan elérhető hazánkból, strandja lassan mélyülő.



3. Malinska, Silo Krk szigetén található, kisgyermekes családoknak is kiváló.
4. Crikvenica strandjai is lassan mélyülnek, helyenként rábukkanhatunk homokos strandra. Szemben vele találjuk Klimno homokos öblét.

6. Nin homokos lagúnái egyedülállóak a Dalmát tengerparton.
7. Privlavka is a Nin-Riviérához tartozó, lagúnában kialakult homokos strand.

Homokos strandok szállással »
Jó nyaralást kívánunk!
Hozzászólok