IDL TIFF file
Címlap Földrajztanítás Tudomány

A műholdképen sok-sok drumlint lát

A műholdképen látható szigetek Írország nyugati részén találhatók (Clew Bay). Ezek valójában kőből, kavicsból, homokból vagyis morénából álló kiemelkedések.

E képződmények akkor alakultak ki, amikor kb. 20 ezer éve vastag jégtakaró borította Írország területét. A csepp alakú hosszúkás dombok a mozgó jégtakaró alatt képződtek. A jég elolvadása után a tengerszint megemelkedett és körbevette ezeket a dombokat, azonban a legmagasabb pontjaikat a víz nem lepte el, így váltak a dombocskák szigetekké.

A jégtakaró által szállított törmelékből (morénából) kialakított ovális kiemelkedéseket nevezzük drumlineknek.

Prairie on the Drumlin
Drumlin


The Clew Bay
A Clew Bay drumlinjei

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.