A Hold a Föld és egy Mars méretű bolygó gigantikus ütközésével keletkezett (forrás: space.com)
Színes mozaikok a nagyvilágból Tudomány

A Hold 85 millió évvel fiatalabb, mint gondoltuk

Német kutatók szerint a Hold 85 millió évvel fiatalabb, mint ahogy azt korábban gondolták.

A mára elfogadott elmélet szerint a Hold a bolygók keletkezése után nem sokkal alakult ki. A Hold az ekkor már gömbhéjas szerkezetű Föld és egy Mars méretű bolygó (a neve Theia) gigantikus ütközésével keletkezett. Ekkor a Föld köpenyéből nagy mennyiségű anyag dobódott ki, majd ebből az anyagból keletkező korong Föld körüli pályára állt.

A korong anyaga a későbbi ütközések miatt gömb alakú égitestté állt össze, és kialakult Földünk égi kísérője, a Hold. Az elmélet szerint a Hold a keletkezése idején jóval, kb. 20-szor közelebb volt a Földhöz.

A Hold keletkezésének magyarázata (forrás: Wikipédia)

A tudósok korábban úgy vélték, hogy ez az ütközés 4,51 milliárd évvel ezelőtt történt. Az új kutatási eredmény szerint – matematikai modelleket is felhasználva az égitest összetételének megállapításához – a Hold később, csak 4,425 milliárd évvel ezelőtt keletkezhetett.

A Hold keletkezése

Forrás: https://www.livescience.com/moon-85-million-years-younger-than-thought.html; http://astro.u-szeged.hu/oktatas/csillagaszat/6_Naprendszer/01030302Hold/Hold_kialakulasa.html

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.