Színes mozaikok a nagyvilágból

Üstökös, meteor és sarki fény egy képen

A fenti képen jobbra lent a Neowise üstökös, a háttérben a zöldes-kékes sarki fény, a kép felső részén egy meteor ("hullócsillag") látható. A kép 2020. július 14-én készült a kanadai Manitoba nyugati részén. (forrás: NASA)

A NEOWISE üstökös várhatóan július 22-én lesz legközelebb a Földhöz, ekkor 103 millió kilométer távolságban halad el bolygónk mellett.

Július közepétől már naplemente után megfigyelhető az üstökös az északnyugati égbolton a Nagy Göncöl alatt. Érdemes a fényszennyezéstől távoli megfigyelőpontot keresni, mert tiszta égbolton szabad szemmel is látható, de távcsővel még szebb látványt nyújt.

A NEOWISE üstökös pályája az égbolton júliusban

Sarki fény: lángszerű vörös, vagy zöldessárga fényhullámok átvonulása az égen. A Napból elektronok és protonok Föld légkörében gerjesztik a nitrogént és oxigént, ekkor keletkezik ez a fényjelenség.
A sarki fény az ionoszférán alakul ki, körülbelül 100-400 km-es magasságban, a jelenség azonban a leggyakrabban a földfelszíntől 100-150 km-es sávban észlelhető. Formája, alakja változatos. Általában „Északi fénynek” nevezik, de ez a használat megtévesztő, hiszen a déli sark közelében ugyanúgy előfordul, mint az északin.

A termoszféra ritka anyaga ionokból, vagyis elektromos töltésű részecskékből áll. Ezért ezt az elektromosság vezetésére alkalmas réteget ionoszférának is nevezzük.

A „hullócsillagok”, azaz a meteorok az égbolton gyorsan haladó fénycsíkok. E jelenségeknek természetesen semmi közük nincs a valódi csillagokhoz. A jelenséget a Nap körül keringő, legtöbb esetben néhány centiméter átmérőjű kozmikus testek, úgynevezett meteoroidok idézik elő. Ha keresztezik a Föld pályáját, és belépnek a légkörébe, nagy sebességgel ütköznek a légköri gázokkal. Ennek hatására felizzanak, és anyaguk porlani kezd. Útjuk mentén felhevítik, ionizálják a levegőt is, ami sugározni kezd. Ha a meteoroid „túléli a repülést” és becsapódik a földfelszínbe, meteoritnak nevezzük.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.