Tudomány

Az elmúlt 50 év földrengéseit és vulkánkitöréseit mutatja be egy új alkalmazás

A Földön az elmúlt ötven évben történt vulkánkitöréseket és földrengéseket bemutató netes alkalmazást készített a washingtoni Smithsonian Intézet Globális Vulkanizmus Programja a NASA és az amerikai földtani intézet (USGS) adatai alapján.

Az alkalmazás egy time-laps animáció segítségével mutatja be az elmúlt fél évszázad minden egyes vulkánkitörését és földrengését. Az applikációt egy olyan program részeként alkották meg, melynek célja az elmúlt tízezer év összes földi vulkáni eseményének rögzítése.

Az aktív tűzhányók megfigyelése mellett a kutatók nemzetközi együttműködésben gyűjtenek bizonyítékokat ősi kitörésekre a geológiai feljegyzésekben.

A Globális Vulkanizmus Program 1968 óta folyik azzal a céllal, hogy dokumentálja, megértse és terjessze a földi vulkáni tevékenységekről szóló információkat. A programban résztvevő kutatók világhálózata az elmúlt tízezer év ismert és bizonyított vulkánkitöréseit összegző adatbázison dolgozik.

Néhány kitörésre ősi hamu vagy kövekben fennmaradt láva jelenlétéből következtetnek. A program emellett felhasznál a tudományos irodalomból, szemtanúk beszámolóiból, sőt még régi hajónaplókból származó információkat is.

A kutatók biztosak abban, hogy az elmúlt ötven év összes vulkánkitörését és földrengését sikerült feljegyezniük.
Az, hogy az adatbázist elérhetővé és letölthetővé tették, nagy segítséget jelenthet a kutatóknak, akik olyan mintázatokat vizsgálnak, melyek segíthetik a vulkánkitörések előrejelzéseinek fejlesztését.

A program segítségével azonban nemcsak azt lehet megjósolni, mikorra várható egy vulkánkitörés, hanem azt is, mit idézhet elő egy bizonyos vulkán kitörése.

A szakértők szerint a laikusok számára azért is fontos lehet az applikáció, mert megmutatja, hogy nemcsak a hírekbe bekerülő tűzhányók működnek – mint például az az izlandi vulkán, amely 2010-ben megbénította a légiközlekedést – hanem ilyen kitörések állandóan előfordulnak.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.