A felmérést a TNS közvélemény-kutató intézet végezte a lengyel rádió hírcsatornája (PolskieRadio24) számára.
A megkérdezettek 42 százaléka úgy véli, hogy nem kell változtatni a jelenlegi előírásokon. Az 1993-ban elfogadott, a magzat védelméről szóló, abortusz-kompromisszumnak is nevezett törvény három esetben engedélyezi a terhességmegszakítást:
- ha a terhesség nemi erőszak következménye,
- ha az anya élete veszélyben forog, vagy
- ha a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett.
A törvény szigorítását a megkérdezettek 14 százaléka tartotta kívánatosnak. A teljes abortusztilalommal egyenlő szigorítást az a törvényjavaslat tartalmazza, melyet júliusban a Stop Aborcji (Stop az abortusznak) nevű életvédő szervezet nyújtott be, miután több mint 450 ezer támogató aláírást gyűjtött.
A javaslat nem zárja ki a terhességmegszakításon átesett nők megbüntetését sem, amit még a lengyel püspökök is vitatnak. Viszont lehetővé teszi az anyán végzett életmentő beavatkozást annak árán is, ha ennek során olyan kezelési módszerekhez kell folyamodni, amelyek a magzat halálát okozhatják. A veszélyeztetett terhességből születő beteg gyermekeket nevelő családok számára a javaslat nagyobb anyagi és szakértői támogatást nyújtana.
A válaszolók 25 százaléka úgy tartja, hogy a jelenlegi törvényen lazítani kell. Egy erre vonatkozó törvényjavaslatot a Ratujmy Kobiety (Mentsük Meg a Nőket) nevű kezdeményezés keretében nyújtottak be liberális civil szervezetek, melyek több mint 215 ezer aláírást gyűjtöttek.
A liberális tervezet a terhesség 12. hetéig minden megszorítás nélkül engedélyezné az abortuszt, az ennél idősebb magzatok esetében a terhességmegszakítás a jelenleg érvényes három kivétel esetében lenne megengedett.
A megkérdezettek 19 százaléka nem nyilvánított véleményt.
Hozzászólok