Országról országra Társadalom - népek, kultúrák

Egy felmérés szerint a románok Amerika-pártiak és Oroszországot tartják a leginkább ellenséges országnak

A románok továbbra is Amerika-pártiak, az európai szövetségesek közül leginkább Németországra támaszkodnának, és Oroszországot tartják a leginkább ellenséges országnak

– emelete ki a G4Media.ro hírportál az Avantgarde közvélemény-kutató intézet egy októberi felmérését ismertetve.

A felmérés résztvevőinek 74 százaléka szeretné, hogy az Egyesült Államok maradjon Románia legfőbb stratégiai szövetségese, és túlnyomó többségük fenntartaná vagy (33 százalékuk) éppenséggel növelné a NATO katonai jelenlétét az országban. A megkérdezettek 59 százaléka helyesli, 20 százaléka pedig helyteleníti, hogy Románia befogadta az – Oroszország által kifogásolt – amerikai rakétaelhárító rendszert, amelyet az ország déli részén található Deveselu támaszponton építettek ki.

A több mint nyolcszáz felnőtt állampolgár bevonásával készült telefonos felmérés 3,2 százalékos hibahatárral, 95 százalékos megközelítéssel tükrözi Románia felnőtt lakosságának nézeteit.

A válaszadók túlnyomó többsége (87 százalék) jó néven venné, ha a hamarosan távozó Hans Klemm amerikai nagykövet utóda is támogatná azt a harcot, amelyet az erre szakosodott vádhatóság, a DNA indított a politikai korrupció ellen.
A nagyhatalmak közül a legtöbben (37 százalék) úgy vélik, hogy Romániának az Egyesült Államokkal kell a legszorosabb kapcsolatot fenntartania, 25 százalékuk Németországra, 11 százalékuk Franciaországra, 9 százalékuk Kínára, szintén 9 százalékuk Oroszországra, míg 7 százalékuk Nagy Britanniára szavazott.

Az európai országok közül a válaszadók 45 százaléka Németországot látná szívesen Románia legfőbb szövetségesének, míg 29 százalékuk Franciaországot, 16 százalékuk Nagy-Britanniát részesítené előnyben.

Arra a kérdésre, hogy melyik állam a legnagyobb ellensége Románia érdekeinek, a megkérdezettek 31 százaléka Oroszországot, 9 százaléka Magyarországot, 5 százaléka az Egyesült Államokat, 4-4 százaléka pedig Franciaországot, illetve Németországot jelölte meg. Mindazonáltal a megkérdezettek 47 százaléka szükségesnek tartaná a román-orosz kapcsolatok javítását, 24 százalékuk viszont még nagyobb távolságtartást szorgalmaz.

Az Avantgarde a világ néhány vezető politikusának romániai megítélését is felmérte. A legnépszerűbbnek Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár bizonyult, akikről a válaszadók 38, illetve 37 százalékának kedvező véleménye van. Donald Trump amerikai elnök szimpátiaindexét 29, Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökét 20, Vlagyimir Putyin orosz elnökét 18, Orbán Viktor magyar miniszterelnökét 17, Igor Dodon moldovai elnökét 11 százalékon mérték.

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.