Címlap Nemek földrajza Társadalom - népek, kultúrák

Egy embertelen, régi indiai szokás: a satí

Régi feljegyzések szerint Indiában már századokkal ezelőtt gyakori volt, hogy idős férfiak fiatal lányokat vettek feleségül.

A leányt még az első menstruációja előtt férjhez adták megegyezés szerint, a férfiaknál azonban a kor nem számított, így megesett, hogy hatvanéves férj tízéves kislányt vett feleségül. A fiatal menyasszonynak azért volt nagy az értéke, mert így több gyereket szülhetett életében.

Ha a férj meghalt (az idős kor miatt nem volt ritka), a feleségnek is követnie kellett a halálba sokkoló körülmények között: máglyán élve elégették. Bár Anglia ellenezte az özvegyégetést, amelyet törvényben is tiltott, tovább élt a szokás. 1815 és 1823 között a mai Bangladesben 5453 nő halt máglyahalált.

Még 1987-ben is égettek özvegyet, talán ez volt a legutolsó satí. Az áldozat egy tizennyolc éves feleség volt, akinek a férje hirtelen megbetegedett, és néhány napon belül meghalt. Az egyetemet végzett férfi családja a lányt okolta a férje haláláért. A megdöbbenést fokozza, hogy leány apósa tanító volt egy nem annyira elmaradott faluban. A helyi tehetősebb emberek is részt vettek a szertartásban, a leány elbújt, de a rokonai megkeresték, és a máglyához vonszolták.

suti2sati1

Hiába tiltakozott, hiába kiabált. Botokkal tartották a máglyánál, amelyet tizenöt éves sógora gyújtott meg…

A sati lényegében megakadályozta, hogy a fiatal özvegy újra férjhez menjen és így megnehezítette a családban a vagyon elosztását. Ám, ha a férfi vált özveggyé, azonnal megnősülhetett.

Ez az embertelen szabály később oly módon enyhült, hogy a férj elhunyta után a feleségnek nem kellett meghalnia, de nem mehetett újra férjhez. Így nagy volt az olyan özvegyek száma, akik fiatal koruk miatt még nem szültek gyereket (őket szűzözvegyeknek hívták). A házasságon kívüli gyereket a társadalom nem ismerte el, és ez visszafogta a gyermekvállalást. Később megszűnt az özvegyek újbóli férjhezmenetelét akadályozó tilalom, mely 20 millió nőt érintett. Ez az 1950-es évek elején a népességszám gyors növekedéséhez vezetett Indiában.

[creativ_media type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=FSezPvUtvbQ”]

Fotók: http://freethoughtblogs.com; www.escalofrio.com

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.