Az idei teszten 47 százalékos átlagos eredményt értek el a tanulók, ami magasabb az előző évek 42 és 45 százalékos átlagánál.
A felmérés kiterjedt az egyetemi tanulókra és a kulturális közfoglalkoztatásban résztvevőkre is. A mintegy 5600 egyetemista átlagosan 63,8 százalékot ért el a teszten, míg a legjobban a közfoglalkoztatottak szerepeltek a kutatásban, az 5200 megkérdezett átlagosan 76 százalékban adott helyes választ a kérdésekre.
Nemzetközi összehasonlításban a teszt tudást mérő részén jól szerepelt Magyarország, azonban az ismeretek alkalmazásában sereghajtó a több országgal összevetve.
A felmérés során vizsgálták egyebek mellett a banki szolgáltatásokkal, hitelezéssel, megtakarításokkal és befektetésekkel kapcsolatos tudást, valamint általános gazdasági ismereteket is.
Mindhárom csoportnak a százalékszámítás, a kamatos kamat számítása, a „legalább” és a „legfeljebb” kifejezések használata jelentette a legnagyobb problémát, ami összhangban van a nemzetközi eredményekkel.
A felmérésből egyebek mellett kiderült, hogy a legnagyobb különbség az egyetemisták és a felnőttek között a munka világa, a banki szolgáltatások és a megtakarítások kérdéskörében érzékelhető; az előbbi esetben a felnőttek átlagosan 15,5, utóbbinál 14,55 százalékponttal több helyes választ adtak. A legkisebb különbséget a két csoport között a nyugdíjak, biztosítások és az általános gazdasági ismeretek témakörében találták a felmérés készítői.
Hozzászólok