A szállodák bruttó szobaárbevétele 14,1 százalékkal, 126,7 milliárd forintra nőtt.
A budapesti szállodák összes bruttó forgalma 15,2 százalékkal, 103,8 milliárd forintra nőtt, a szobaárbevétel pedig 17,2 százalékkal, 65,7 milliárd forintra emelkedett idén január-augusztusban.
A balatoni szállodák összes bruttó forgalma 1,3 százalékkal haladta meg a bázist, a hévízi szállodák nélkül a régió szállodáinak összes forgalma 7,3 százalékkal nőtt. Az elemzés szerint augusztusban a kedvező időjárás elősegítette a kereslet erősödését a Balatonon, ami hozzájárult a szobaárak átlagos, mintegy 10 százalékos emelkedéséhez.
Az első nyolc hónapban a szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 7,2 százalékkal, a külföldieké 5,5 százalékkal volt magasabb a tavalyinál. A szállodai vendégéjszakák száma országosan 6,3 százalékkal, Budapesten 8,1 százalékkal nőtt, a Balatonon viszont 2,7 százalékkal csökkent.
Az országos szállodai teljesítményeket a budapesti hotelek húzták magukkal, a fővárosban január-augusztusban a külföldi vendégéjszakák száma 9,1 százalékkal nőtt, a szobafoglaltság, 5,2 százalékponttal javulva, 69,3 százalékos lett, a bruttó átlagos szobaár 7,6 százalékkal, 20 774 forintra nőtt.
Az első nyolc hónapban az összes vendégéjszaka 40,1 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 8,5 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 66,6 százaléka, az összes szállodai árbevétel 47,7 százaléka, a szobaárbevétel 51,9 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás 31,6 százaléka volt Budapesten.
A Balaton régióban tapasztalt elmaradás oka a hévízi szállodák forgalmában idén az első nyolc hónapban mutatkozó 9 százalékos csökkenés, ami az orosz és ukrán kereslet drasztikus visszaesésének következménye.
Idén január-augusztusban a balatoni régió szállodáinak összes bruttó árbevétele – a hévízi hotelek nélkül – 21,9 milliárd forint volt, ami 7,3 százalékkal nagyobb a múlt évinél. A balatoni régióban január-augusztusban a szállodai vendégéjszakákból 67,7 százalék volt a belföldiek, 32,3 százalék a külföldiek részaránya. A külföldi a bázishoz képest 9,6 százalékkal csökkent, a belföldi 1 százalékkal nagyobb lett.
Az év első nyolc hónapjában – az orosz-ukrán konfliktus következtében – a szállodai vendégéjszakák száma Oroszországból 27 százalékkal, Ukrajnából 19,4 százalékkal csökkent a bázishoz képest.
Idén január-augusztus között 13 szálloda nyílt meg vidéken: Orosházán, Algyőn, Székesfehérváron, Mórahalmon, Balatonfüreden, Mezőtúron, Balástyán, Mándokon, Szegeden és Pécsett. Az év hátralévő részében Budapesten még három szálloda, vidéken 12 szálloda nyitása várható.
Az idén is kétszámjegyű növekedés az amerikai turisták létszámában
Az amerikai turisták az idén az első nyolc hónapban 624 ezer vendégéjszakát töltöttek el az országban, ami 14 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt.
2010 és 2014 között 41 százalékkal nőtt az amerikai vendégek száma a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken és a növekedés az idén is kétszámjegyű. Magyarországi költésük tavaly meghaladta a 103 milliárd forintot, ami 28,6 százalékkal több, mint 2013-ban.
Magyarország és a kelet-közép-európai régió mint turisztikai célterület bemutatása az elsődleges célja annak a szakmai rendezvény- és tárgyalássorozatnak, amely októberben zajlik az Amerikai Egyesült Államokban a Magyar Turizmus Zrt. és a New York-i magyar konzulátus szervezésében.
Az USA jelenleg Magyarország 8. legfontosabb turisztikai küldőpiaca, éves szinten közel 600 ezer vendégéjszakával. Tavaly több mint 490 ezer turista érkezett Magyarországra az Amerikai Egyesült Államokból. A turisták csaknem 87 százaléka szabadidős turista volt, több mint 13 százaléka üzleti úton járt itt.
Hozzászólok