Az 1901-ből származó geológiai térkép alapján megállapítható, hogy az Okjökull területe körülbelül 38 négyzetkilométer volt, napjainkra kevesebb, mint 1 négyzetkilométernyi marad meg belőle.
A kupola alakú gleccser az 1986-os képen fehér foltként jelenik meg (alsó kép balra), közvetlenül a hóval kitöltött kráter északi részén. Az 2019. augusztusban készített képen csak szórványosan láthatók vékony jégfoltok (alsó kép jobbra).
A hó idővel jéggé tömörül és a jég a gravitáció miatt lefelé csúszik. Az Okjökull már annyira elvékonyodott, hogy már nincs elegendő tömege a mozgáshoz. Egyes meghatározások szerint a stagnáló, már nem mozgó gleccser már halott gleccser.
Okjökull a Langjökull csoport része volt – Izland gleccsercsoportjának egyike. A jég a sziget kb. 10% -át fedi le, így a táj szerves részévé vált. A jég elolvadásának számos következménye van, amelyek befolyásolhatják a vízkészleteket, az infrastruktúrát és akár a földterület emelkedését is, mert kisebb jégterhelés alatt a földkéreg lassan emelkedik.
A Rice Egyetem antropológusai Not Ok címmel dokumentumfilmet készítettek a gleccser pusztulásáról, és a gleccser helyén egy emléktáblát is elhelyeztek.
A gleccser egyértelműen azéghajlatváltozás első izlandi áldozata. Különösen az elmúlt 20 évben a melegebb nyarak miatt zsugorodtak és vékonyabbak lettek Izland gleccserei. Oddur Sigurðsson, az ország egyik vezető glaciológusa 2014-ben halálottnak nyilvánította Okjökullot.
A jökull izlandi nyelven gleccsert vagy jégsapkát jelent, így Okjökull nevét megfosztották a „jökull” szócskától, ezért már csak Ok-nak hívják.
Az emléktábla és üzenete
Levél a jövőnek
Ok az első izlandi gleccser, ami már nem nevezhető gleccsernek. A következő 200 évben várhatóan minden gleccserünknek ez lesz a sorsa. Ez az emléktábla annak felismerése, hogy tudjuk, mi történik, és mit kell tenni. Csak te tudhatod, hogy sikerült-e. 2019. augusztus, 415 ppm CO2
Ok az első, de szinte biztosan nem az utolsó – Izlandon vagy másutt. Izlandnak több mint 400 gleccsere van, és a szakértők azt jósolják, hogy 2200-ig mindegyik eltűnik. Egy 2017. évi tanulmány szerint az Alpok 1850 óta elveszítette a jégterület 54% -át, a bolíviai gleccserek elvesztették tömegük felét az elmúlt 50 évben, és a Himalája és Kanada gleccserei szintén gyorsan zsugorodnak.
Források
- https://earthobservatory.nasa.gov/images/145439/okjokull-remembered
- http://news.rice.edu/2019/07/18/lost-glacier-to-be-honored-with-memorial-monument
- https://glacierhub.org/2019/07/24/video-of-the-week-icelands-okjokull-glacier-is-gone-but-not-forgotten
- https://slate.com/technology/2019/07/okjokull-iceland-glacier-death-plaque.html
Hozzászólok