Európa

Veszélyben az inflációs célok a közép-európai EU-gazdaságokban?

Londoni pénzügyi elemzők szerint az olajárak meredek zuhanása miatt egyre valószínűtlenebb, hogy a közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon teljesülnek az inflációs célok a belátható előrejelzési távlatban.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai hétfőn ismertetett, felülvizsgált prognózisukban eddigi várakozásukhoz képest 0,3 százalékponttal alacsonyabb, 1 százalék körüli idei egész évi átlagos inflációt jósoltak Lengyelországban és Csehországban.

Magyarországon a ház változatlanul 2,1 százalékos átlagos inflációt vár 2016-ra,

de erre az előrejelzésére is 0,3 százalékpontnyi lefelé ható kockázatot lát abban az esetben, ha a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei átlagos árfolyama 45 dollár lesz, vagyis a cég alapeseti előrejelzésében szereplő 50 dollárnál 5 dollárral alacsonyabb.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint, ha a Brent hordónkénti átlagos árfolyama 2016 egészében a 35 dollár körüli jelenlegi szinteken marad, akkor az éves összevetésű magyarországi inflációs ráta az idei harmadik negyedévben 1 százalék körülire csökkenhet.

Más nagy londoni házak is egyre lejjebb viszik rövid távú olajár-előrejelzéseiket, még azok is, amelyek a következő évekre egyébként a nyersolaj világpiaci árfolyamának valamelyes erősödését várják. A City elemzői közössége az olajárak zuhanása miatt tartós recessziót jósol Oroszországban.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics szakelemzői felülvizsgált új prognózisukban közölték: alapeseti előrejelzésük továbbra is az, hogy a Brent hordója 2017-ben 60 dollárra, 2020-ig pedig 70 dollárra drágul.

A ház ugyanakkor a 2016 végére szóló árfolyam-előrejelzését az eddigi 55 dollárról 45 dollárra csökkentette, elsősorban a Kőolajexportáló Országok Szervezetét (OPEC) jellemző belső zűrzavar, valamint a kínai gazdaságot övező bizonytalanságok miatt.  A Capital Economics londoni elemzői valószínűtlennek nevezték, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre. A ház szerint nehéznek bizonyulhat még az 50 dollár feletti átlag tartása is az évtized második felében.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői felülvizsgált előrejelzésükben közölték, hogy várakozásuk szerint a Brent hordónkénti átlagára 2016 első negyedében mindössze 35 dollár lesz, újabb cserearányromlási sokkot okozva az orosz gazdaságban. A JP Morgan új prognózisa ennek alapján az, hogy az orosz hazai össztermék (GDP) a cég által 2015-re becsült 3,8 százalékos visszaesés után az idén további 0,2 százalékkal csökken.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) legutóbbi térségi előrejelzésében ennél is meredekebb, 2015 egészére 4,2 százalékos, 2016-ra 1,2 százalékos visszaesést jósolt az orosz gazdaságban.

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.