Címlap

A Tejút

Gömöralmágy, 2016. június 30. A Tejút látható az éjszakai égbolton a felvidéki Gömöralmágy felõl fotózva 2016. június 29-én. MTI Fotó: Komka Péter
A szabad szemmel összefüggő fényszalagot a távcső csillagok millióira bontja. A Tejút fénylő sávjában látható sötét területek felhívják figyelmünket a csillagok közötti fényelnyelő anyag, a csillagközi por létezésére is.

A csillagok nem egyenletesen elszórva találhatóak a Világegyetemben, hanem hatalmas alakzatokba csoportosulnak. Ezeket a csillagcsoportosulásokat nevezzük galaxisoknak. Minden galaxis több százmilliárd csillagot tartalmaz, melyek nemcsak térben alkotnak egységet, hanem származásukat tekintve is.

Azt a galaxist, amelynek a mi Napunk is tagja, Tejútrendszernek nevezzük. A Tejútrendszer a korong alakú galaxisok közé tartozik.

A korong síkjának a vetülete az égbolton a Tejút.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.