Białowieża Nemzeti Park (Fotó: Wikipédia)
Globális problémák, fenntartható fejlődés Színes mozaikok a nagyvilágból

Tízezer éves őserdőt irtanának ki

Jan Szyszko szerint azért kell kivágni a fákat, hogy az erdő biztonságos legyen Lengyelországban.

Levetetné az Európa legrégebbi ősrengetegének számító Bialowieza Nemzeti Parkot a lengyel környezetvédelmi miniszter arról az UNESCO-listáról, amely tilt mindennemű emberi beavatkozást az egyedülálló élővilágú területen. Jan Szyszko szerint a bielowiezai erdő „illegálisan, a helyi közösséggel való konzultáció nélkül” kapta meg a természeti világörökség státuszát az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetétől, s keresetet nyújtott be az ügyészségen.

A miniszter, aki tavaly a természetvédők tiltakozása ellenére engedélyezte a fakitermelést a fehérorosz határ mentén fekvő őserdőben, ellentmondást lát abban is, hogy a nemzeti park egyszerre szerepel az UNESCO világörökségi listáján és az európai uniós Natura 2000 hálózatban. Szyszko azt szeretné, ha a nemzeti park nem a természeti világörökség kategóriájában, hanem a vegyes, természeti és kulturális örökség kategóriájában szerepelne az UNESCO-listán, „mivel szemmel látható az emberi tevékenység az erdőben”.

Veszélyben a Białowieża-erdő WWF Lengyelország demonstráció

Veszélyben a Białowieża-erdő WWF Lengyelország demonstráció

A Greenpeace aktivistái a múlt hónapban a fakitermelő gépekhez láncolták magukat, A szervezet manipulációnak tartja a környezetvédelmi miniszter kijelentéseit.  A fák ritkítását korábban azzal indokolta a kormány, hogy meg kell védeni az erdőt a fák kérgén élősködő rovarok terjedésétől, elejét kell venni az erdőtüzeknek, és a turistákat és erdőőröket is meg kell óvni azzal, hogy kivágják azokat a fákat, amelyek az erdei utakra zuhanhatnak. A természetvédők szerint azonban ez csak ürügy az értékes öreg fák kereskedelmi hasznosítására.

A Lengyelország és Fehéroroszország területén elterülő 150 ezer hektáros bialowiezai erdőségben 20 ezer állatfaj él és itt nőnek a kontinens legmagasabb fái is: a fenyő magassága az 50 métert, a tölgyé és a kőrisé 40 métert is eléri. Az ősrengeteg ökoszisztémája több mint tízezer éve háborítatlanul fennáll.

(Forrás: greenfo.hu)

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.