Rizsföldek a tó helyén Japánban (forrás: https://earthobservatory.nasa.gov/images/145924/rice-bowl-from-a-reclaimed-lake)
Színes mozaikok a nagyvilágból

Rizstermesztés japán módra

Az 1950-es években a Hachiró-tó Japán második legnagyobb tava volt. Ez 1957-ben kezdett megváltozni, amikor a kormányzat nagyszabású talajjavítási projektet indított Honshu északi részén a rizstermelés fellendítése és az élelmiszerhiány megelőzése érdekében.

Két évtized alatt a mérnökök a sekély tó nagy részét – Japán legalacsonyabb pontját – rizsföldekké alakították át: leszivattyúzták a vizet, a tó fenekén felhalmozódott iszapot eltávolították új talajt létrehozva.

A mérnökök ovális alakban gátat építettek az új földterület körül, hogy megvédjék azt az áradástól, és egy dagálykaput telepítettek a tó délnyugati részébe, ami megakadályozza a Japán-tenger sós vízének beáramlását. Az dagálykapun kívül a hidrológusok egy sor vízelvezető csatornát és szivattyúállomást használnak a tó vízszintjének és sótartalmának szabályozására. A tó vizét – amelyet több édesvízi patak táplál – öntözésre, ivóvíz nyerésére és halászatra használják.

A tó mellett (Ogata nevű település) az 1960-as években 500 gazdálkodó család telepedett le, Japán különböző területeiről érkeztek ide. Minden család tízszer nagyobb parcellát kapott, mint az országos átlag. „Az ötlet az volt, hogy megmutassa, hogy Japán csökkenteni tudja a költségeket ahhoz, hogy a mezőgazdasága versenyképessé váljon” – jegyezte meg a Los Angeles Times az Ogatáról szóló beszámolójában.

Valójában ezek a rizsgazdaságok Japánban a legtermékenyebbekké váltak. A felesleges tápanyagok Hachiro-tóba történő bejutása azonban rendszeresen káros algavirágzást okoz.

(A műhold képet 2014. szeptember 27-én készítette a Landsat 8.)

https://earthobservatory.nasa.gov/images/145924/rice-bowl-from-a-reclaimed-lake

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.