Az őszi nap-éj egyenlőség idején kezdődik a csillagászati ősz, ami szeptember 22-én vagy szeptember 23-án következik be. 2019-ben szeptember 23-án 7 óra 51 perckor volt.
(A nap-éj egyenlőség időpontja csillagászati okok miatt változik.)
Ekkor az északi félgömbön csillagászati ősz (őszi nap-éj egyenlőség), a délin a csillagászati tavasz (tavaszi nap-éj egyenlőség) kezdődik.
Az őszi nap-éj egyenlőség idején a Nap 90° magasan delel az Egyenlítő felett, ezért ekkor – elvileg – a nappal és az éjszaka hossza mindenhol megegyezik.
Azonban
a nappal ezen a napon 12 óra 11 percig,
az éjszaka „csak” 11 óra 49 percig tart a légkör fénytörő hatása és geometriai okok miatt.
Magyarázat:
- A légkör fénytörése (refrakció) az égitesteket egy kicsit „megemeli”, ezért amikor napfelkeltekor a Nap még a horizont alatt tartózkodik, a Nap fényét már 5-6 perccel hamarabb látjuk a levegő fénytörő hatása miatt. Napnyugtakor azt tapasztaljuk, hogy ennyivel később nyugszik le a Nap. E jelenség miatt néhány perccel hosszabb lesz a nappal.
- Nap-éj egyenlőség napján a Nap geometriai középpontja tartózkodik 12 óráig a horizont felett, azonban a Nap nem egy kicsi pont az égen, hanem korong alakú égitest. Ezért akkor is látszik, amikor a középpontja még nem kelt fel, illetve még akkor is sugároz, amikor a középpontja már lenyugodott.
E napon véget ér a fél évig tartó „állandó nappal” az Északi-sarkon, és kezdődik a fél éves éjszaka. A Déli-sarkon fordítva történik, ott a fél évig tartó nappal kezdődik.
Környezettudatos vagy?
Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba.
A részleteket itt találod.
A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.
Hozzászólok