Színes mozaikok a nagyvilágból

Mi a Nagy-Adria kontinens?

Nagy-Adria kontinens
Van egy elsüllyedt kontinens Európa alatt. Ezt állítják egy nemrégiben megjelent tanulmányban. Nagy-Adria a neve.

Az elsüllyedt Nagy-Adria kontinens körülbelül 240 millió évvel ezelőtt alakult ki, miután levált Gondvanáról. (Gondvána Afrikából, Antarktiszból, Dél-Amerikából, Ausztráliból, Indiából és az Arab-félszigetből álló nagy kontinens volt.)

Nagy-Adria a mai Alpoktól egészen Iránig terjedt, de nem emelkedett az egész kontinens a tenger fölé. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg egy sor sziget vagy szigetcsoport is alkotta – mondta Douwe van Hinsbergen, a hollandiai Utrecht Egyetem Földtudományi Tanszékének kutatója.

Hinsbergen és csapata évtizedet töltött olyan kőzetek gyűjtésével és elemzésével, amelyek korábban ennek az ősi kontinensnek a részét alkották. A Nagy-Adria ősi kőzeteit 30 országban tárták fel és vizsgálták az eredeti helyükön.

A Föld külső burkát kőzetlemezek alkotják, amelyek egymáshoz képest mozognak. Nagy-Adria az afrikai kőzetlemezhez tartozott (de nem volt az afrikai kontinens része, mivel közöttük volt óceán).

100–120 millió évvel ezelőtt Nagy-Adria az eurázsiai kőzetlemez alá csúszott a mai Dél-Európa területén, de a kőzetek egy része túl könnyű volt ahhoz, hogy a földköpenybe süllyedjen, ezért gyűrődtek és kiemelkedtek. Ez a gyűrődés olyan hegyláncokat hozott létre, mint az Alpok.

Hinsbergen és csapata megvizsgálta a kőzetek ásványainak mágnesezettségét is. A kutatócsoport ez alapján azt állapította meg, hogy 100 millió éve a kőzeteket bonyolult, többször körkörös mozgások jellemezték.

Az eredményeket szeptember 3-án tették közzé a Gondwana Research folyóiratban.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.