Színes mozaikok a nagyvilágból

Mától hosszabbodnak az éjszakák

Egy jó ideig korábban kezdődnek az évszakok a megszokottnál. Szeptember 23. helyett szeptember 22-én 14 óra 22:01 perckor kezdődik az ősz.

A Föld ellipszis alakú pályán kering a Nap körül. Keringésének időtartama 1 év (kerekítve 365 és ¼ nap). Mivel az Egyenlítő 23,5°-os szöget zár be azzal a síkkal, amelyben bolygónk a Nap körüli keringését végzi, egy adott szélességi körről szemlélve folyamatosan változik a Nap delelési magassága és emiatt a nappalok hossza is. Ezáltal a területre érkező napsugárzás mennyisége változik az év folyamán: csillagászati évszakok alakulnak ki.

Az évszakok váltakozása szempontjából fontosak azok a napok, amikor a Nap a nevezetes szélességi körök (az Egyenlítő, a Ráktérítő és a Baktérítő) fölött delel merőlegesen.

2016-ban szeptember 22-én  14 óra 22:01 perckor az Egyenlítő felett delel a Nap. Azaz ez a csillagászati ősz kezdete az északi félgömbön.

Ugyanekkor kezdődik a tavasz a déli félgömbön. Ekkor ugyanolyan hosszú (12 óra) a nappal, mint az éjszaka, ezért hívják napéjegyenlőségnek. Ettől kezdve az Egyenlítőtől északra rövidebbek lesznek a nappalok, hosszabbak az éjszakák. Ez a változás egészen a téli napfordulóig, azaz december 21-ig tartanak.

Látható ezen az oldalon található adatok elemzése alapján is, hogy a korábban megszokott napfordulók, napéjegyenlőségek időpontjai változnak: március 21. helyett március 20-án lesz gyakrabban tavaszi napéjegyenlőség, június 22. helyett június 21-én következik be a nyári napforduló, szeptember 23. helyett szeptember 22-én van az őszi napéjegyenlőség és december 22. helyett december 21-én kezdődik a tél.

 

 

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.