A Föld ellipszis alakú pályán kering a Nap körül. Keringésének időtartama 1 év (kerekítve 365 és ¼ nap). Mivel az Egyenlítő 23,5°-os szöget zár be azzal a síkkal, amelyben bolygónk a Nap körüli keringését végzi, egy adott szélességi körről szemlélve folyamatosan változik a Nap delelési magassága és emiatt a nappalok hossza is. Ezáltal a területre érkező napsugárzás mennyisége változik az év folyamán: csillagászati évszakok alakulnak ki.
Az évszakok váltakozása szempontjából fontosak azok a napok, amikor a Nap a nevezetes szélességi körök (az Egyenlítő, a Ráktérítő és a Baktérítő) fölött delel merőlegesen.
2016-ban szeptember 22-én 14 óra 22:01 perckor az Egyenlítő felett delel a Nap. Azaz ez a csillagászati ősz kezdete az északi félgömbön.
Ugyanekkor kezdődik a tavasz a déli félgömbön. Ekkor ugyanolyan hosszú (12 óra) a nappal, mint az éjszaka, ezért hívják napéjegyenlőségnek. Ettől kezdve az Egyenlítőtől északra rövidebbek lesznek a nappalok, hosszabbak az éjszakák. Ez a változás egészen a téli napfordulóig, azaz december 21-ig tartanak.
Hozzászólok