Színes mozaikok a nagyvilágból Tudomány

2020 első látványos „csillaghullása”

A képet Christina Koch űrhajós készítette, amikor a Nemzetközi Űrállomás (ISS) helyi idő szerint 4:30 körül haladt át a kanadai Edmonton fölött (forrás: NASA)
Minden év januárjában a 2003 EH1 kisbolygó (aszteroida) keresztezi a Föld pályáját, ami az év első látványos meteorzáporát eredményezi. Ez a Quadrantids.

Ahogy a kisbolygó törmelékei összeütköznek a légkörünkkel, felizzanak és látványosan elégnek. 2020. január 4-én az űrhajósok lefényképezték ezt a látványt.

A fenti képet Christina Koch űrhajós készítette, amikor a Nemzetközi Űrállomás (ISS) helyi idő szerint 4:30 körül haladt át a kanadai Edmonton fölött. Ugyanebben az időben egy sarki fényt (Aurora Borealis) is lefényképezett. Az alábbi kép ennek helyzetét mutatja az ISS pályájához viszonyítva.

Az űrhajósok akkor látják a meteorokat, amikor lefelé néznek, és látják, ahogy a Föld légköre közelében elégnek, amit a fénycsíkok jeleznek.

A Quadrantids különbözik a legtöbb meteorzáportól. Noha a meteorzáporok többsége üstökösökből származik, a Quadrantids meteorjai aszteroidából származnak. Ahogy a 2003 EH1 aszteroida a Nap körül kering, porréteg keletkezik. Ez a por fokozatosan szétterül, és ezen a porfelhőn a Föld minden év január elején áthalad. A 2003-ban felfedezett 2003 EH1 aszteroida kicsi, átmérője mindössze három kilométer.

A meteorzápor csúcspontján mintegy 80 meteor figyelhető meg óránként. A legerősebb aktivitás rövid ideig, kb. 6 óráig tart (más meteorzáporok esetében napokig tart), mert az áramló porfelhő vékonyabb és a Föld merőlegesen halad a Quadrantids porfelhőjén.

A meteorokat a legjobban az északi félgömbön lehet megtekinteni.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.