Címlap Országról országra

A Tiroler Achen deltája

1. ábra. A Tiroler Achen folyó és deltája, háttérben az Alpok (fotó: Bartis Barna)
Az Alpok északi előteréig nyúló gleccserek végmorénavonulatai által körbezárt mélyedésekben tavak (Chiemsee, Simsee, Waginger See, Wallersee stb.) képződtek.

A Chiemsee az utolsó jégkorszak hagyatéka, mintegy 10 000 évvel ezelőtt alakult ki. A Chiemsee (a „bajor tenger”) vize az azonos nevű gleccser végmorénasáncai által körbezárt mélyedésben gyűlt össze. A tó átlagos mélysége 26 m, a tómeder legmélyebb pontja 74 m.

A tavat tápláló legnagyobb folyó a Kitzbüheli-Alpok 944 km²-nyi vízgyűjtő területéről érkező Tiroler Achen. E vízgyűjtő terület könnyen erodálódó kőzete a szürke homokkő, ezért nagy mennyiségű hordalék kerül a folyóba.

A Tiroler Achen folyó hatalmas mennyiségű kavicsot, homokot és lebegtetett anyagot szállít, aminek túlnyomó része a deltában rakódik le. Az üledéklerakódás következtében a torkolat évente két focipályányi területtel terjeszkedik. Naponta a Tiroler Achen 100 kamionnyi kavicsot és iszapot rak le a tóban. A kutatások kimutatták, hogy évente mintegy 258 000 m³ hordalék érkezik a tóba, ebből mintegy 170 000 m³ a lebegtetett hordalék. Ennek eredményeképpen a delta egyre nagyobb mértékben terjeszkedik, így a folyó évente 5-10 méterrel lesz hosszabb.

A Tiroler Achen deltatorkolata a Chiemsee-ben (fotó és videó: Bartis Barna)
Drónfelvétel a Tiroler Achen deltájáról és a Chiemsee-ről (készítette: Bartis Barna)
 

Drónfelvétel a Tiroler Achen deltájáról (háttérben az Alpok) (készítette: Bartis Barna)

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.