Európa Országról országra

Majdnem egymillió forint a bruttó átlagbér Belgiumban

Csaknem egymillió, pontosabban nagyjából 960 ezer forintnak megfelelő összeg az havi bruttó átlagbér Belgiumban.

Csaknem egymillió, pontosabban nagyjából 960 ezer forintnak megfelelő összeg az havi bruttó átlagbér Belgiumban – derül ki a La Libre Belgique francia nyelvű belga napilap pénteki számából.

A kormány statisztikai adatait ismertető írás tanúsága szerint 3192 euró a bruttó átlagbér Belgiumban és a brüsszeliek keresnek a legtöbbet, 3694 eurót, ami 18,1 százalékkal magasabb a flandriai és 23,6 százalékkal a vallóniai fizetéseknél. Az adatok azt mutatják, hogy ez az olló egyre nő, a fővárosban élők évről-évre többet keresnek, mint a vallonok és a flamandok.

Szektoronként ennél is jelentősebb eltérések tapasztalhatók: a legjobban a pénzügyi szektorban tevékenykedő cégek fizetik meg alkalmazottaikat, ahol 4003 euró, több mint 1 200 000 forint az átlagbér. Az átlagtól elmaradó összeget visznek haza viszont például a közlekedési vagy távközlési szektor dolgozói, akik 3129 eurót keresnek, a kis- és nagykereskedelemben alkalmazottak munkaszerződésében átlagosan 2966 euró szerepel, az építőiparban pedig 2884 eurót kap egy dolgozó. A legkevesebbet a vendéglátásban és a szállodaiparban dolgozók kapják, ebben a szektorban 2351 euró az átlagos bruttó fizetés.

Az iskolai végzettség szerint rangsorolt fizetések még ennél is nagyobb eltérést mutatnak. Belgiumban nagyon kifizetődő egyetemet végezni, a diplomával rendelkezők ugyanis az átlagbér több mint másfészeresét kapják, 4944 eurót, átszámítva majdnem másfélmillió forint a bruttó fizetésük. A főiskolai végzettséggel rendelkezők viszont ennél sokkal kevesebbet 3469 eurót keresnek. Általános iskolai végzettséggel vagy képzetlenül 2517 eurót lehet keresni Belgiumban.

A számok a magánszektor 10 főnél többet foglalkoztató cégeire és csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottakra vonatkoznak, az adatokban nem szerepelnek sem a közszféra, sem a kisvállalkozások dolgozói, sem az egyéni vállalkozók.

A lap által megszólaltatott közgazdász a belga régiók és Brüsszel közötti eltéréseket azzal magyarázza, hogy a fővárosban jóval több az egyetemi végzettségű dolgozó, és földrajzilag azok a szektorok is Brüsszelben összpontosulnak, amelyek az átlagnál magasabb béreket fizetnek, ezek húzzák a fővárost az átlag fölé.

A kép árnyalásához ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy Belgiumban egész Európában a legmagasabb adókulcs sújtja a jövedelmeket. Az Európai Bizottság adatai szerint az alkalmazotti munkabéreket átlagosan 42,8 százalékos adó terheli.

(MTI)

Címkék
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Gyenge hidegfront jellegű hatás várható 2025/03/25
    Az ország nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, elszórtan alakulhat ki záporeső. Keleten azonban borongósabb időre készülhetünk, sőt a csapadékra is nagyobb az esély. Megerősödik az északnyugati szél, néhol viharos széllökések is lehetnek, ami rontja a hőérzetünket.