Dorog, 2016. május 26. Vegyszerrel kezelik a bálványfákat Dorog közelében 2016. május 26-án. A távol-keleti eredetû fa Közép-Európa legveszélyesebb invazív fafaja, kiszorítja az õshonos fafajokat. A Pilisi Parkerdõ Zrt. több mint négyszáz hektárnyi területen, 122 millió forintnyi uniós forrást fordított a bálványfa állományainak visszaszorítására. MTI Fotó: Bodnár Boglárka
Globális problémák, fenntartható fejlődés Magyarország Országról országra

Miért kell irtani a bálványfát?

A Pilisi Parkerdő Zrt. négyszáz hektárt meghaladó területen 122 millió forintnyi uniós forrást fordított az invazív bálványfa állományainak visszaszorítására.

A beavatkozás eredményeként a parkerdő bajnai erdészetének cser és tölgy főfafajú erdőfelújításaiban jelenleg nincs bálványfa. Az erdészet ezt az állapotot legalább öt évig szeretné fenntartani, ezért a környező területeken is kiirtja a bálványfa magszóró egyedeit.

Dorog, 2016. május 26. Vegyszerrel kezelt bálványfák Dorog közelében 2016. május 26-án. A távol-keleti eredetû fa Közép-Európa legveszélyesebb invazív fafaja, kiszorítja az õshonos fafajokat. A Pilisi Parkerdõ Zrt. több mint négyszáz hektárnyi területen, 122 millió forintnyi uniós forrást fordított a bálványfa állományainak visszaszorítására. MTI Fotó: Bodnár Boglárka
Dorog, 2016. május 26.
Vegyszerrel kezelt bálványfák Dorog közelében 2016. május 26-án. A távol-keleti eredetû fa Közép-Európa legveszélyesebb invazív fafaja, kiszorítja az õshonos fafajokat. A Pilisi Parkerdõ Zrt. több mint négyszáz hektárnyi területen, 122 millió forintnyi uniós forrást fordított a bálványfa állományainak visszaszorítására.
MTI Fotó: Bodnár Boglárka

Közép-Európa legveszélyesebb invazív fafaja ellen az erdészet permetezéssel, a sarjak vegyszeres kenésével, illetve a fatörzsek injektálásával védekezik. A bálványfát az állatok nem károsítják, Magyarországon nincs olyan növényevő, amely elfogyasztaná a fa  levelét vagy kérgét.

A Pilisi Parkerdő Zrt. az általa kezelt, csaknem 65 ezer hektáros összterületen kezeli a bálványfa nemkívánatos szaporodását, és minden évben tájékoztatja a területével határos önkormányzatokat a problémáról, mert a lakosság bevonására is szükség van – jelezte a szóvivő.

A Pilisi Parkerdő Zrt. az ország egyetlen parkerdőgazdasága, 65 000 hektár erdőterületet kezel Pest és Komárom-Esztergom megyében a Gerecse, a Pilis, a Visegrádi és a Budai-hegység, a Gödöllői-dombság, valamint a Csepeli-síkság területén.

A cég kezelésében lévő erdőket évente mintegy húszmillióan látogatják, a kirándulókat csaknem 1000 kilométer jelzett turistaút, mintegy 600 kilométernyi ajánlott erdei kerékpáros útvonal és egyre több kilátó várja.

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.