Magyarország

Hogy alakult ki a Boldogkő várát tartó sziklataraj?

Boldogkő vára (Boldogkőváralja) (drónfelvétel: Arday I.)
A Miskolctól bő 1 órányi autózással elérhető Tokaji-hegységben (Zempléni-hegységben), az észak-magyarországi vulkáni vonulat legfiatalabb tagjában járunk. Ez az Északi-középhegységen belül az Eperjes-Tokaji-hegység egyik kistája. E hegységek a Kárpátok belső vulkáni vonulatának a tagjai.

A 15 millió évvel ezelőtt kezdődött vulkáni tevékenység ÉNy–DK, É–D és ÉK–DNy-i irányú törésvonalak mentén játszódott le 6 millió éven keresztül. Ekkor rétegvulkánok és hasadékvulkánok egyaránt keletkeztek. A vulkánok anyaga dácit, riolit, andezit és ezek tufái.
Mintegy 9 millió éve, a vulkáni aktivitás után a hegység aszimmetrikusan kiemelkedett és törésvonalak mentén feldarabolódott. A kiemelkedés miatt felerősödött a lepusztulás, ami a vulkáni formákat is átalakította. Azonban a lepusztulás ellenére ez a hegység őrizte meg Magyarországon leginkább az eredeti vulkáni formákat.

A vulkáni tevékenység szüneteiben és a vulkáni tevékenység utáni jelentős vulkáni utóműködés következményeinek több emlékét megtaláljuk e tájon. A törésvonalak mentén feltört forró vizek a kemény kőzeteket néhol elbontották, ami könnyebbé tette a lepusztulásukat. Néhol azonban éppen a vulkáni utóműködés miatt váltak keményebbé, ellenállóbbá a puhább kőzetek. Például Boldogkőváralja közelében Bodókő térségében a riolittufát ilyen kovasav (SiO2) alakította keményebbé és ellenállóbbá. Ez tette lehetővé, hogy a külső erők hatására egy ellenállóbb hatalmas sziklataraj preparálódjon ki a puhább kőzetekből felépülő környezetéből. Erre a sziklagerincre épült a tatárjárás után Boldogkő vára.

Boldogkő vára

Forrás: Abaúj és Zemplén Tájvédelmi körzetei (Bábakalács füzetek 5.)

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Gyenge hidegfront jellegű hatás várható 2025/01/17
    Az ország nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, elszórtan alakulhat ki záporeső. Keleten azonban borongósabb időre készülhetünk, sőt a csapadékra is nagyobb az esély. Megerősödik az északnyugati szél, néhol viharos széllökések is lehetnek, ami rontja a hőérzetünket.