Címlap Magyarország

Hamarosan megtudjuk, hogy mennyi ragadozómadár él hazánkban

Rétisas (FOTÓ: Máté Bence, forrás: http://www.fotoklikk.hu)
A hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását végzik a szakemberek péntektől vasárnapig országszerte.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és Monitoring Központja a HELCION LIFE+ programmal, nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve 13. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását.

A Sasszinkron központi rendezvényét, a II. Sas Napot a jászsági Sasközpontban és a Jászberényi Állat- és Növénykertben tartják szombaton. Az MME, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) és a Jászberényi Állat- és Növénykert által tavaly indított kezdeményezés célja az országos sasszinkronok társadalmasítása, a ragadozómadarak bemutatása, a lakosság figyelmének felhívása hazánk rendkívül gazdag ragadozómadár-állományára és a fokozottan védett parlagi sasok védelmére.

Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Főként rétisasok és a parlagi sas kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része telel nálunk, emellett előfordul a szirti sas és a fekete sas is.

Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya 2004-ben indította el a legfontosabb sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő felmérését. A tavalyi Sasszinkronon már 394 felmérő járta be a sasok legjelentősebb telelőhelyeit az ország területének 18,5 százalékán, négy sasfaj 986-1024 egyedét és tizenegy további ragadozómadár-faj 8165 példányát számba véve.

A héten zajlik a telelő európai vörös kányák számlálása, a Nyugat-Európában helyenként tömeges éjszakázóhelyek felmérése is. Ebben Magyarország az Országos Sasszinkronnal vesz részt, mivel nemcsak a sasokat, hanem minden ragadozómadarat számba vesznek a szakemberek. A visszatelepülő vörös kánya hazánkban egyelőre ritka, a 4-10 páros fészkelőállomány különösen érzékeny, ezért a faj védelméhez a telelési viselkedést is felmérő információgyűjtés kiemelten fontos.

Tizenhatszorosára nőtt a parlagi sasok és több mint húszszorosára a kerecsensólymok száma mintegy harminc év alatt Magyarországon a madárvédelmi programoknak köszönhetően – fejtette ki Orbán Zoltán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) kommunikációs munkatársa.

    A szakértő elmondta, hogy míg parlagi sasból az 1980-as években nagyjából csupán tíz pár és kerecsensólyomból is 10-20 pár élt csak Magyarországon, a madárvédelmi programoknak köszönhetően ma már 160 pár parlagi sas és nagyjából 240 pár kerecsensólyom fészkel ma itt.
    Orbán Zoltán ezeket az adatokat a hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálását célzó, az Országos Sasszinkron elnevezésű programmal kapcsolatban említette, amelyet hétvégén rendeznek meg. A rendezvény keretében a szakemberek három nap alatt az ország 18 százalékát lefedve bejárják a sastelelő helyeket és megszámolják a nagyjából 15 ragadozó madárfaj egyedeit. Mint mondta, a tavalyi rendezvényen nagyjából 1000 sast és 8000-nél több egyéb ragadozó madarat számláltak a résztvevők.
    A szakember kifejtette, hogy Magyarországról ugyan sok madár elvonul, de sok éppen ide érkezik a tél közeledtével, hiszen a ragadozó madarak esetében vannak olyan fajok, amelyek Közép-Ázsia vagy Ázsia északi térségéből az ottani hat hónapig tartó, akár mínusz 40 fokkal és több méteres hóval is járó télből érkeznek az itteni, ahhoz képest enyhe évszakba.
    A kezdeményezés célja a ragadozó madarak bemutatása, valamint a lakosság figyelmének felhívása Magyarország rendkívül gazdag ragadozómadár-állományára és a fokozottan védett parlagi sasok védelmére.

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.