Jég olvadása a Columbia-öbölben (Fotó: http://climate.nasa.gov)
Globális problémák, fenntartható fejlődés

Tovább emelkedett a Föld átlaghőmérséklete

Föld átlagos felszíni hőmérséklete 2017-ben a második legmelegebb volt 1880 óta

– a NASA Goddard Institute of Space Studies (GISS) kutatóinak elemzése szerint. A bolygón 2017-ben a globális átlaghőmérséklet 0,90 fokkal volt melegebb az 1951-1980 közötti átlagnál.

Kattints a képre a változás megtekintéséhez!

A National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) tudósai arra a következtetésre jutottak, hogy a 2017-es év a harmadik legmelegebb év volt. A rangsorban jelentkező kisebb különbség a két szervezet által a globális hőmérsékletek elemzésére alkalmazott eltérő módszerek alkalmazásával magyarázható. A két szervezet kutatói abban egyet értenek – és mindkét elemzés azt mutatja -, hogy az öt legmelegebb év 2010 után következett be.

 

A térkép a 2017-es globális hőmérsékleti anomáliákat (eltérést) mutatja be a NASA GISS csapata szerint. A térképen nem abszolút hőmérsékletet ábrázoltak, hanem azt, hogy mennyire melegebbek vagy hűvösebbek a Föld egyes régiói az 1951 és 1980 közötti átlaghoz képest.

[creativ_pullleft colour=”theme” colour_custom=”#808080″ text=”A Föld átlaghőmérséklete az elmúlt században valamivel több mint 1 ºC-kal nőtt, ami nagyrészt a megnövekedett szén-dioxid és egyéb, a légkörbe juttatott üvegházgáz kibocsátása miatt következett be.”] Az olyan jelenségek, mint azEl Niño és a La Niña, amelyek a trópusi Csendes-óceán felmelegedését és hűtését, valamint a globális szél- és időjárás-változások megfelelő változatosságát okozzák, hozzájárulnak a globális hőmérséklet rövid távú változásához.

A legnagyobb mértékű felmelegedés az Északi-sarkvidéket sújtja.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.