Budapest, 2019. május 22. Állatvédõk reggeliznek a gorillákkal egy idõben, az állatok kifutóját határoló üvegfal látogatói oldalán a Fõvárosi Állat- és Növénykertben 2019. május 22-én. A reggelizõasztal egyik fele a gorillák férõhelyén, az üvegfalon túl, a másik vége a látogatótérben, az üvegen kívül volt, de egyforma étellel megterítve. Az eseménnyel a Jane Goodall Intézettel közös mobiltelefon-gyûjtõ akcióra hívták fel a figyelmet. A használaton kívüli, kidobásra ítélt mobiltelefonok újrahasznosításával csökkenthetõ a tantalit (koltán) bányászata, mert a kitermelés a gorillák és más fõemlõsök élõhelyén komoly természetvédelmi problémákat okoz. MTI/Kovács Attila
Globális problémák, fenntartható fejlődés

Reggeli gorilákkal a mobiltelefonok újrahasznosításáért

Különleges gorillareggelivel kampányolt a mobiltelefonok újrahasznosításáért a Fővárosi Állat- és Növénykertben az Állatkerti Alapítvány szerdán.

A különleges reggelit az Emberszabású majmok házában tartották: a reggelizőasztal üvegfalon kívüli végénél ismert személyiségek és szakértők, a védőüvegen belüli oldalán pedig az itt élő hegyigorilla-család tagjai fogyaszthatták a zöldségekből álló menüt.

Az eseménnyel a Jane Goodall Intézettel közös mobiltelefongyűjtő akcióra kívánták felhívni a figyelmet, amelynek célja, hogy a használaton kívüli, kidobásra ítélt mobiltelefonok újrahasznosításával csökkenthető legyen egyes nyersanyagok, mindenekelőtt a tantál és annak érce, a koltán iránti igény, amely a gorillák és más főemlősök élőhelyén komoly természetvédelmi problémákat okoz. A tantál elengedhetetlenül szükséges például a mobiltelefonok, laptopok, táblagépek kondenzátorainak gyártásához.

A gyűjtéssel jelentősen csökkenteni lehetne azt a bányászati tevékenységet, amelyet a gorillák, a csimpánzok és más veszélyeztetett állatok eredeti élőhelyén, Nyugat-Afrikában folytatnak.

Az Állatkerti Alapítvány a fővárosi iskolák számára hirdetett egy éven át folyó akciót: az az osztály, amely egy hónapban a legnagyobb súlyú mobiltelefon-csomagot adja le az alapítványnál, állatkerti sétát nyer, amelynek során találkozhatnak az általuk megsegített gorillák Budapesten élő fajtársaival és gondozóik különleges idegenvezetést is tartanak. Az összegyűjtött mobilokat osztályonként lemérik, dokumentálják és leplombált zsákban, az adatvédelemről is gondoskodva juttatják el az Inter-Metal Recycling Kft.-hez, ahol visszanyerik belőlük az értékes fémeket.

A mobiltelefonok értékes nyersanyagainak újrahasznosítására létezik ma már megbízható technológia, a használaton kívüli, régi készülékek összegyűjtése azonban világviszonylatban nem teljesen kidolgozott. Ezért csatlakozott az Állatkerti Alapítvány a Jane Goodall Intézet Passzold vissza, Tesó! elnevezésű mobiltelefongyűjtő kampányához, hogy ezzel is segítsék a gorillák eredeti élőhelyének védelmét.

A budapesti állatkertben már évek óta gyűjtik a használaton kívüli mobiltelefonokat, az új akcióval csak még inkább szeretnék erre a lehetőségre felhívni az emberek figyelmét.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.