A karbonsemlegesség lényege, hogy valamely gazdasági tevékenység vagy egy egyén életmódja olyan, hogy a legminimálisabbra csökkenti a szén-dioxid kibocsátását, de a karbonkibocsátást is kiegyenlíti.
Karbonsemleges lehet egy termék, szolgáltatás, ha az előállítással, tevékenységgel járó karbonkibocsátásokat ellentételezik, kiegyenlítik.
A karbonkibocsátás kiegyenlítése történhet olyan zöld projektek támogatásával, önkéntes karbonkreditek megvásárlásával, amelyek igazoltan üvegházgáz-kibocsátás nélkül valósulnak meg.
A projektek megvalósulása nélkül jobban nőne, vagy nem is csökkenne a légkörben az üvegházgázok koncentrációja. A karbonkibocsátás csökkentése általában olyan megújuló energiás (szél-, víz- biomassza és naperőművek stb.) projektek révén történhet, amelyek fosszilis energia (szén, kőolaj, földgáz) felhasználást váltanak ki. A metánkibocsátások elkerülhetőek például hulladékgazdálkodási technológiaváltással vagy műtrágyahasználat kiváltásával.
A kibocsátott szén-dioxid megköthető például talajművelési technológia megváltoztatásával, erdősítéssel, de a családtervezés elterjesztésére (fogamzásgátlás) irányuló projektek révén is.
Ahány tonna üvegházhatású gáz kibocsátástól óvta meg egy zöld projekt a környezetet, annyi darab karbonkredit kerülhet a projekt birtokába. A karbonkredit megvásárlásával támogatható a zöld projekt működése.
A karbonlábnyom az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatását jelzi.
Segítségével mérhetővé válik, hogy mennyiben járulunk hozzá a globális éghajlatváltozáshoz.
A karbonlábnyom (szénlábnyom) azt mutatja meg, hogy valamely gazdasági tevékenység, egy ember életmódja vagy egy termék életciklusa során mennyi üvegházgáz kerül a levegőbe. Ezt nevezik karbonkibocsátásnak. A karbonkibocsátás az összes üvegházhatású gáz kibocsátását jelenti. Minden üvegházgáz-kibocsátást tonna szén-dioxid egyenértékben (tCO2e) számolnak, ami egyben a karbonlábnyom (szénlábnyom) mértékegysége is.
Minél nagyobb a karbonlábnyom, annál nagyobb az éghajlatváltozásra mért negatív hatás. Vállalatok és egyének esetében rendszerint 1 éves időszakra számolnak karbonlábnyomot. Karbonlábnyomot meghatározhatják rendezvényre, utazásra, szolgáltatásra vagy akár társadalomra, gazdaságra vonatkozóan is.
Magyarországon az egy főre jutó karbonlábnyom 4,2 tonna szén-dioxid egyenérték/fő a Világbank adatai szerint.
FRISSÍTÉS
A döntés indoklása:
https://www.kormany.hu/hu/a-miniszterelnok/hirek/weberek-elbuktak-a-magyar-emberek-nem-akartak-oket
(forrás: https://karbonsemlegesseg.cf/)
Hozzászólok