Címlap Globális problémák, fenntartható fejlődés

Már 0,04% a Föld északi féltekéjének szén-dioxid koncentrációja

Első ízben áprilisban lépte át a Föld északi féltekéjének szén-dioxid koncentrációja a 400 ppm-es (0,04%-os) mértéket - figyelmeztetett a Meteorológiai Világszervezet (WMO) hétfőn közzétett jelentésében.

A nemzetközi szervezet szerint a 400 ppm (parts/million: a szén-dioxid légköri koncentrációjának mértékegysége) fölötti érték szimbolikus és tudományos küszöb átlépését jelenti, amely újabb bizonyíték a fosszilis tüzelőanyagok és az emberi tevékenység okozta globális felmelegedésre.

Az atmoszférában lévő rekordmértékű szén-dioxid-koncentrációt a WMO globális légkörfigyelő hálózata jelezte, amely mintegy 130 állomásról kapja adatait. A kiugró érték a kora tavaszi időszakban született, amikor az északi féltekén a vegetáció még nem tudta nagy mennyiségben elnyelni a szén-dioxidot.

A jelentés szerint a globális koncentráció várhatóan csak 2015-ben vagy 2016-ban haladja meg a 400 ppm-es lélektani határt.

Michel Jarrau, a WMO főtitkára arra figyelmeztetett: „amennyiben meg akarjuk őrizni a bolygót a következő nemzedékeknek, sürgős lépéseket kell tennünk az üvegházhatású gázok kibocsátásának megfékezéséért, mert kifutunk az időből”.

A szén-dioxid a légkörben több száz évig, az óceánokban még hosszabb ideig marad meg.

A WMO tájékoztatása szerint a Föld légkörének szén-dioxid koncentrációja 2012-ben érte el a 393,1 ppm mértéket, az iparosodás előtti 278 ppm 140 százalékát. Az utóbbi tíz évben évente átlagosan 2 ppm-es növekedést regisztrált a szervezet.

2012 óta az északi-sarki megfigyelőállomásokról tavasszal havi átlagban 400 ppm fölötti szén-dioxid koncentrációt jeleztek kanadai, egyesült államokbeli, norvég és finn adatok szerint. Ez a trend immár délebbre tolódott: a WMO megfigyelőpontjai Németországban, a Zöld-foki Köztársaságban, Írországban, Japánban, Tenerifén és Svájcban márciusban és áprilisban is 400 ppm fölötti havi átlagos CO2-koncentrációról számoltak be.

A WMO jelentése megjegyezte, hogy az északi féltekén több emberi eredetű szén-dioxid-forrás van, mint a déli féltekén. A bioszférának is szabályozó hatása van a szezonális ciklusra. Nyáron a növények a szén-dioxid jelentős részét elnyelik, a téli-tavaszi időszakban azonban felszökik a szén-dioxid-koncentráció.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.