Két és fél évi csúcsra emelkedett a világgazdaság kilábalási ütemét jelző legfőbb átfogó aktivitási mérőszám – közölte csütörtökön az egyik vezető pénzügyi szolgáltató csoport.
A JP Morgan minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját, összesített beszerzésimenedzser-indexét (BMI). Augusztusról szóló, csütörtök este Londonban ismertetett kimutatásában a ház közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban jelentős mértékben, 1,2 ponttal 55,2-re emelkedett.
A JP Morgan szakelemzői szerint ez 2011 februárja óta a legmagasabb érték.
A beszerzésimenedzser-indexek az 50-es szint felett jelzik a vizsgált gazdasági szektorok teljesítményének emelkedését, az ennél alacsonyabb BMI-értékek visszaesésre utalnak.
A JP Morgan szakértői közölték, hogy az általuk kimutatott, összesített augusztusi gyáripari és szolgáltatási BMI-mutató éves szintre vetítve 3,2 százalékos pillanatnyi globális GDP-növekedési ütemnek felel meg.
A cég elemzői kiemelték, hogy felmérésük tanúsága szerint az amerikai gazdaságban enyhül a költségvetési szigor visszahúzó hatása, Európa kifelé tart a recesszióból, Japánban pedig erőteljes ütemben élénkül a gazdasági aktivitás.
A ház szerint mindez arra vall, hogy a globális szintű növekedés az eddiginél magasabb pályára áll.
A JP Morgan szakelemzőinek becslése szerint az idei második negyedévben, éves szintre vetítve 3,0 százalékos növekedés volt a világgazdaságban, és az új BMI-adatsor hasonló ütemű bővülésre utal a jelenlegi negyedévben is.
A világgazdaság 2011 negyedik és 2012 első negyedéve óta nem produkált ilyen mértékű növekedést két egymást követő negyedévben – hangsúlyozzák csütörtöki elemzésükben a JP Morgan szakértői.
(MTI)
Hozzászólok