Ezt tartalmazza a brit alapítású Oxfam jelentése, amit a davosi Világgazdasági Fórum kezdete előtt hoztak nyilvánosságra.
A dollármilliárdosok száma megduplázódott az elmúlt évtizedben, írja jelentésében a nemzetközi segélyszervezet. Magyarországon egyébként két dollármilliárdos él, Csányi Sándor OTP-vezér és Mészáros Lőrinc volt felcsúti polgármester. Csányi neve 2018-ban, Mészárosé pedig 2019-ben került fel a Forbes dollármilliárdosainak a listájára.
A globális egyenlőtlenség megdöbbentően leküzdhetetlenné vált és hatalmas. „A szakadék a gazdagok és a szegények között nem oldható meg átgondolt egyenlőtlenségi politika nélkül, és túlságosan kevés kormány elkötelezett ebben az irányban” – mondta Amitabh Behar, az Oxfam India igazgatója, aki részt vesz a fórumon a jótékonysági szervezet képviseletében.
A jelentés hét legdöbbenetesebb megállapítása
1. A világ 2153 dollármilliárdosának a vagyona akkora, mint a 4,6 milliárd legkevésbé módos embernek együttvéve, azaz a Föld lakosságának legszegényebben élő 60 százalékénak. A legtöbben szegények, és a többség fejlődő országokban él – közölte az Oxfam az Euronews kérdésére.
2. A világ 22 leggazdagabb férfijának a vagyona nagyobb, mint az Afrikában élő nőké összesen.
3. A leggazdagabb egy százaléknak több mint kétszerese a vagyona, mint 6,9 milliárd legkevésbé jól élő embernek.
4. Világszerte a férfiak vagyona 50 százalékkal nagyobb, mint a nőké.
5. Ha valaki az egyiptomi piramisok megépítése óta minden nap félretett volna tízezer dollárt, akkor is csak az egyötöde lenne a megspórolt pénz az 5 leggazdagabb dollármilliárdos átlagvagyonának.
6. Ha további 0,5 százalékkal megadóztatnák a leggazdagabb egy százalékot a vagyona után, az 10 évre elegendő pénz lenne olyan beruházásokra, melyek 117 millió állást jelentenének az oktatásban, az egészségügyben, az idősekkel való foglalkozásban és egyéb szektorkorokban.
7. Ha mindenki felülne a vagyonára: 100 dolláros bankjegyekben egy halomban, akkor az emberiség túlnyomó része a földön ülne. Egy középosztálybeli ember egy gazdag országból egy szék magasságában ülne. A világ két leggazdagabb emberének a vagyonából készült halom kiérne az űrig.
Szakadék a nemek közt
Idén az Oxfam jelentésében tanulmányozta a nemek közti különbségeket is, többek közt arra jutottak, hogy a férfiak világszerte 50 százalékkal vagyonosabbak, mint a nők. Megállapították, hogy a nők gyakrabban dolgoznak bizonytalanabb szektorban, melyek gazdaságilag is kevésbé értékeltek.
A nem fizetett gondozási munkák háromnegyedét nők végzik. A háztartási munkát végző, bölcsődében dolgozó gondozók kétharmada nő.
A nők és a lányok azok közt vannak, akik a legkevésbé profitálnak a mai gazdasági rendszerből – mondta Behar.
Az egyenlőtlenség nem sors kérdése
Az egyenlőtlenség áll a társadalmi törésvonalak és konfliktusok középpontjában világszerte, és senkit ne tévesszen meg, az egyenlőtlenség nem valaki sorsa, hanem annak a társadalmi és fiskális politikának az eredménye, ami csökkenti a gazdagok hozzájárulását (az adók szintjén) és gyengíti a közszolgáltatások finanszírozását – mondta Pauline Leclère, az Oxfam France rangidős aktivistája az adóigazságosság és egyenlőtlenségek témakörben. Ez az üzenet, amit az Oxfam közvetíteni próbál Davosban.
A civil szervezet 2014 óta teszi közzé a vagyoni egyenlőtlenségekről szóló jelentését a híres gazdasági találkozó előtt.
A teljes jelentést ide kattintva olvashatja el angolul.
Hozzászólok