A második intifáda kitörésének tizenharmadik évfordulóján összecsaptak a rendőrök és palesztin tüntetők Jeruzsálem óvárosában, Ciszjordániában és a Gázai–övezetben is – közölte a Jediót Ahronót című izraeli újság honlapja, a YNET.
Radikális palesztin fiatalok újabb intifáda, vagyis népfelkelés kirobbantására szólítottak fel és kövekkel dobálták az izraeli rendőröket a pénteki nagyima után. A rendfenntartók tömegoszlató fegyverekkel, egyebek közt villanógránátokkal oszlattak a zavargások helyszínein, valamint őrizetbe vettek tizenkét tiltakozót.
Összetűzések voltak Jeruzsálem óvárosában a Damaszkuszi kapunál és a város több más részén, valamint Ciszjordániában, Hebronban és Náblusztól északra egy katonai ellenőrző pontnál.
A Gázai övezetben több ezres tömeg demonstrált Izrael ellen, Simon Peresz államfő és Benjámin Netanjahu miniszterelnök képmásait égették, majd egy mintegy háromszáz fős tüntető csoport elindult Izrael irányába, de a határnál az izraeli biztonsági erők visszakergették őket.
Jeruzsálemben azért is tiltakoztak a palesztinok, mert szerintük az utóbbi időben egyre több zsidó csoport látogat el az óvárosban az al-Aksza mecset előtti térre, ahol már többször zavargásokhoz vezetett zsidók megjelenése vagy imádkozása. Tizenhárom évvel ezelőtt éppen az robbantotta ki a második palesztin intifádát, hogy az akkor miniszterelnök-jelölt Ariel Saron ellátogatott a Templom-hegyre, s ott tartott beszédével a végletekig felbőszítette a palesztinokat.
Izrael 1967-ben foglalta el az 1948 és 1967 között Jordániához tartozó Kelet-Jeruzsálemet, benne az óvárossal. Itt található az arabok által Haram as-Sarífnak hívott Mecsetek tere, az iszlám harmadik legszentebb helye, amely otthont ad az al-Aksza mecsetnek, valamint a Sziklatemplomnak is.
A zsidók számára is különös jelentőségű ez a néhány száz négyzetméteres terület, mert ezen a helyen állt a rómaiak által 70-ben lerombolt jeruzsálemi szentély, emiatt a helyet Templom-hegynek hívják, és szakrális jelentőséggel bír.
(MTI)
Hozzászólok