Színes mozaikok a nagyvilágból

Miért halt ki a barlangi medve 27 500 éve?

A 1870-es illusztráció azt mutatja, hogy az őskori férfiak kőbaltákkal, faeszközökkel próbálják elhárítani egy nagy barlangi medve támadását. A barlangi medve (Ursus spelaeus) Európában a pleisztocénban élt, és az utolsó jégmaximum elején, kb. 27 500 éve kihalt. A háttérben mamutok láthatók. (forrás: https://www.keranews.org)
A modern ember őseinek 40 ezer évvel ezelőtti Európába érkezése egybeesett a barlangi medvék (Ursus spelaeus) számának gyors csökkenésével - állapították meg svájci tudósok.

A faj sorsának megpecsételődésében más okok is közrejátszottak, köztük az utolsó jégkorszak kezdete és az élelem csökkenése – irja BBC hírportálja.

„A faj egyedszámában 40 ezer évvel ezelőttől kezdve drámai hanyatlást látunk, ami egybeesik az anatómiai szempontból modern ember Európába érkezésével. Ez az eddigi legegyértelműbb bizonyíték arra, hogy az embernek nagy szerepe lehetett a barlangi medve kihalásában” – mondta Verena Schuenemann, a Zürichi Egyetem professzora.

A mai barna medve és a hajdani barlangi medve közös őstől származik, az utóbbi Ázsiában és Európában élt. A barlangi medve nagyrészt növényevő volt. Kövületeit általában barlangokban fedezték fel, ami arra utal, hogy sokat időzött ott, nem kizárólag a téli álmát aludta.

A kutatók elemezték a svájci, lengyel, francia, spanyol, német, olasz és szerb lelőhelyekről származó barlangimedve-maradványok mitokondirális DNS-ét.

Feltérképezték, merre élt a vad és genetikailag mennyire volt sokszínű akkoriban, amikor óriási testű emlősök lakták a Földet. Az eredmények azt mutatták, hogy a korábban véltnél sokszínűbbek és viszonylag stabilak voltak a populációi nagyjából 40 ezer évvel ezelőttig, túléltek két hideg időszakot és számos lehűlési periódust is.

A barlangi medve méretei (forrás: https://funnyjunk.com/channel/educational/Cave+bear/tdLsLgq)

Az eredmények azt az elképzelést támasztják alá, mely szerint

az emberi tevékenység jelentős szerepet játszott abban, hogy a faj a kihalás szélére sodródott.

A kihalásának okait jelenleg is vitatják. Egyes magyarázatok szerint az emberi beavatkozás mellett a környezet változásai, mások szerint a kettő együttes hatása vezetett a faj pusztulásához.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.