2015. augusztus 27-én nem volt és sohasem lesz akkora a Mars szabad szemmel nézve, mint a telehold.
[creativ_alertbox icon=”info-sign” colour=”blue” custom_colour=”#317dbf”] “T. BARÁTAIM! érdekes és egyszeri a lehetőség!!! Augusztus 27-én, 00,30 órakor nézzetek fel az éjszakai égboltra. Ezen az éjszakán a Mars bolygó mindössze 34,65 ezer mérföldre fog elhaladni a Földtől. Szabad szemmel a bolygó úgy fog látszani, mint a telihold. A látvány olyan lesz, mintha két hold lenne fölöttünk! Legközelebb az ilyen jelenség, amikor a Mars ennyire meg fogja közelíteni a Földet, csak 2287. évben várható. Osszátok meg ezt a hírt a barátaitokkal, mert közülük senki ilyet még nem látott, … és már nem is fog.” -[/creativ_alertbox] terjedt az álhír a Facebookon.
(például itt)
Legfeljebb csak azok az űrhajósok fognak ilyet látni, akik valamikor talán eljutnak a Mars közelébe. A Földről ilyet soha nem láthatunk.
A Mars látható mérete elenyésző a Hold méretéhez képest, mert nagyon távol van tőlünk. Ezért a „vörösbolygó” szabad szemmel pontszerűnek látszik, távcsővel is csak apró korongot láthatunk.
Honnan származik a Mars-kacsa?
A Mars 2003. augusztus 27-én a Földtől mindössze 55,8 millió km-re volt. A csillagászok kiszámították, hogy az utóbbi 60 ezer évben nem volt ilyen közel a Mars a Földhöz.
Egy 75x-ös nagyítású távcsövön keresztül valóban akkorának lehetett látni a Marsot, mint szabad szemmel a teliholdat.
Valószínű, hogy e csillagászati hírt átvevő és közlő újságok, hírportálok azt kihagyták – szándékosan vagy figyelmetlenségből – a tájékoztatásból, hogy csak távcsővel szemlélve látszott akkorának a „vörösbolygó”, mint szabad szemmel a Hold.
Környezettudatos vagy?
Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba.
A részleteket itt találod.
A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.
Hozzászólok