Címlap Színes mozaikok a nagyvilágból

Kép egy aszteroidáról

A NASA OSIRIS–REx űrszondája megérkezett a Bennu névű kisbolygóhoz, ezt a képet 80 km magasságról készítette.

Az 500 méter átmérőjű kisbolygó megismerése, felszínének feltérképezése, anyagi összetételének megállapítása céljából 2016-ban juttatták fel az űrszondát.

A Bennu egy 1999 RQ36 katalógusjelű aszteroida, amely a szakemberek szerint az emberiség számára az eddigi legveszélyesebb ismert aszteroida. A NASA szerint 2182-ben komoly veszélyt jelenthet a Föld számára, bár csekély az összeütközés esélye (1:1800-hoz).
A napenergiával működő űreszköz a tervek szerint 2020 júliusában közelíti meg az aszteroida felszínét, és kőzeteket is gyűjt arról. Az űrszonda kőzetmintákat szállító kapszulája hatmilliárd kilométeres űrutazás után 2023-ban tér vissza a Földre.

Kép az aszteroidáról 80 km távolságról (fotó: NASA)

A kisbolygók vagy aszteroidák kicsi (a bolygóknál jóval kisebb), szilárd anyagú égitestek a Naprendszerben, amelyek a Nap körül keringenek.
A kisbolygók többsége:
– a kisbolygóövben található,
– a Mars és a Jupiter pályája között helyezkednek el,
– ellipszis alakú pályán keringenek a Nap körül,
– néhánynak saját holdja van.

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.