A kiállítás megnyitója (forrás: JPM)
Színes mozaikok a nagyvilágból Tudomány

Bemutatták a pécsi mamut hányatott sorsú maradványait

A kiállítás időzítése jelképes, hiszen éppen 90 évvel ezelőtt, 1928. március 6-án találták meg a pécsbányatelepi mammut első csontjait. A Gróf Széchényi István akna mellett üzemelő és a szénbánya építkezéseit kiszolgáló homokbánya szolgáltatta ezt a különleges leletet.

A homokbánya fejtése során a felszín alatt kis mélységben pihenő maradványokra az ott dolgozó munkások találtak. Az elsőként előkerülő és látványos méretű bal oldali mamutagyar sajnos a túlon túl is lelkes munkások szakszerűtlen szabadító munkájának áldozatává vált. Szerencsére a hírről értesített és a helyszínre érkező központi felügyelő felismerte a lelet jelentőségét és leállíttatta a kitermelő munkát. A kutató és feltáró munkával Rihmer László bányamérnököt bízta meg. A leletmentő munka négy ütemben zajlott 1928 márciusa és 1932 szeptembere között.

A lelet feltárása (forrás: https://pecsimuzeumok.hu)

Bár a mamutleletek nem ritkák hazánkban, ez a lelet mégis különlegesnek számít, mert a leletek többsége szórványlelet. Az elpusztult és annak helyén fosszilizálódott „teljes” példányok rendkívül ritkák. Az országban másodikként megtalált példány csontjainak 75%-a került elő, amely kiemelkedő arányt jelent.

Más tudománytörténeti jelentősége is van a pécsi mamutnak. Kretzoi Miklós paleontológus új fajként, mint magyar mamut (Mammontheus hungaricus) írta le a leletet. A legfontosabb megkülönböztető bélyegnek a mamutunk rövidebb lábát tartotta. A nemzetközi tudományos szakma azonban nem fogadta el az érvelést, tehát a „magyar mamut” maradt gyapjas mamut.

A rövidebb láb ellenére azért nem volt törpe ez az állat, hiszen a csontváz alapján 3 méter magas és 5 méter hosszú volt.

A példány kis kiegészítéssel alkalmas lett volna a teljes összeállított csontváz kiállítására is. Ez azonban soha nem valósult meg és pár látványos, nagyméretű csont kivételével a leletek nagy része múzeumok raktárpolcain pihen. Szerencse, hogy a csontok jelentős részét a Janus Pannonius Múzeum Természettudományi Osztálya őrzi.

Rihmer László szakszerű és gondos munkája ellenére a 90 éves leletek egyre rosszabb állapotban vannak, így szükség lenne egy újabb, modern eszközökkel és anyagokkal történő konzerválásra. Ennek belátható időn belüli megvalósulása azonban bizonytalan.

Rihmer László (1904–1982) bányamérnök, geológus, jogász munka közben
(forrás: https://pecsimuzeumok.hu)

A kiállítás központi eleme a pécsi mamut, de ez kiegészül a feltáró bányamérnök, Granasztói Rihmer László, valamint munkájának, és a lelet helyének megismertetésével. E mellett bemutatják azt az ökológiai, természeti környezetet, amelyben ez az állat élt és ami miatt a kipusztulás sorsára jutott. Így a kiállítás tematikájának része például a jégkorszak, az ember megjelenése, vagy a globális felmelegedés.

A kiállítás 2019. március 1-től 2019. május 30-ig látogatható a JPM Természettörténeti Osztályán (Pécs, Szabadság u. 2.)

Szöveg: Kisbenedek Tibor, JPM

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás 2019/05/31
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.