A vulkánkitörés a kora délutáni órákban kezdődött. Egy olasz turista, aki éppen kirándult a vulkánon, életét veszítette, egy másik megsérült.
A szigetet sűrű füst és majdnem két kilométer magas hamufelhő lepi be a helikopterekről készült felvételek szerint. A vulkánsziget szokása szerint hangos, robbanásra emlékeztető zajjal lövellte a magasba a tüzes kőzetdarabokat. A Sciarra del Fuoco (jelentése: tűzcsúszda) nevű lejtőn két különböző kráternyílásból folyik a láva a tenger irányában.
A szigeten nyaraló turisták egy része a magasba lövelt tüzes rögök elől a tengerbe vetette magát. Többeket Stromboli kikötőjében komphajók vettek fedélzetükre.
A sziget egyik települése, Ginestra polgármestere szerint nincs ok a pánikra és nincsen szükség evakuálásra: a lakosok egy része azonban el akarja hagyni a szigetet, mások bezárkóztak otthonaikba. A turisták többsége is a távozás mellett döntött.
A tűzeső a sziget több pontján lángba borította a száraz növényzetet. A helyszínen vannak az olasz katasztrófavédelem és a tűzoltóság egységei.
A Szicíliától észak-keletre található vulkán a Lipari-szigetekhez tartozik. A valamivel több mint 12 négyzetkilométeres Strombolit a hasonló nevű, 900 méter magas vulkán uralja, ami a világ egyik legaktívabb vulkánja. Mivel a gyakori hamu-, salak- és lávafoszlányszórás jellemző erre a vulkánra, ezért a hasonló működésű tűzhányók (pl. Mount Erebus, Parícutin) kitöréseit Stromboli típusú működésnek nevezik. A legpusztítóbb kitörést Strombolin 1930-ban tapasztalták. A vulkán tevékenysége 2002 decemberében kisebb cunamit okozott a körülötte levő Tirrén-tengeren.
Hozzászólok