Színes mozaikok a nagyvilágból Tudomány

A valaha élt legnagyobb krokodil koponyájára találtak Tunéziában

Egy kihalt, új faj felfedezését eredményezte egy több mint másfél méter hosszú koponya fosszíliájának megtalálása Tunéziában, ahol a valaha élt legnagyobb krokodil maradványára bukkantak olasz és tunéziai paleontológusok.

A kanadai Albertai Egyetem és a Bolognai Egyetem kutatói azonosították a maradványt, és a dinoszauruszok korában élt fajnak a Machimosaurus rex elnevezést adták. Ez a faj volt a dinoszauruszok korabeli óceánokban élő krokodilok legnagyobbika és a legutolsó képviselője.

A krokodil koponyája több mint másfél méter volt – nagyobb, mint egy T. rex koponyája -, az állat teljes testhossza majd 12 méter volt. A Machimosaurus rex nagyobb volt, mint a dinoszauruszok kora óceánjainak eddig ismert krokodiljai. Töltényalakú fogai lekerekítettek voltak, tompa végűek, redőkkel, amelyekkel képes volt a tengeri teknősök páncéljait összeroppantani. „Ezek a fogak nem hús felmetszésére, hanem csontok összeroppantására szolgáltak” – közölte Tetsuto Miyashita, az Albertai Egyetem PhD-hallgatója, azon kutatók egyike, akik azonosították a maradványt.

1-bonecrushing

 

A Machimosaurus rex legközelebbi rokona több mint 30 millió évvel korábban élt a mai Anglia területén elterült tengerben. A tengeri krokodilok a jura időszak (200-150 millió éve) félelmetes ragadozói voltak, de sok kipusztult, amikor élőhelyük odaveszett a mai Európa térségében. A Machimosaurus rex az észak-afrikai partok sekély vizeiben élt tovább.

2014-ben olasz és tunéziai kutatók 130 millió éves kőzetekben találták meg a koponya fosszíliáját a dél-tunéziai Tataouine városától 48 kilométerre délre. 2011 óta folytattak ásatásokat a térségben. Ritka a 130 millió éves jó állapotban lévő fosszília – közölte Faderico Fanti, a Bolognai Egyetem professzora.

A kőzetekben megtalálták a krokodil teljes törzsét, a nyakat, a hátat, a farkat és a végtagokat, de csak a koponyát tudták elhozni. A kutatócsoport vissza akart térni a térségbe, de a tunéziai polgárháború nyomán kialakult ingatag biztonsági helyzet miatt egyelőre letettek erről.

Tataouine akkor vált a világ számára közismertté, amikor George Lucas a Star Wars filmjeit forgatta a sivatagi térségben, és a filmjében a Tatooine bolygót arról nevezte el.

A kutatók a Cretaceous Research folyóiratban tették közzé tanulmányukat felfedezésükről.

http://phys.org/news/2016-01-bone-crushing-prehistoric-reptile-largest-marine.html

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.