Új-Zéland (Fotó: pixabay.com)
Címlap Országról országra

Nagy erejű, 7,4-es erősségű földrengés rázta meg Új-Zélandot

November 13-án 7,4-es erősségű földrengés rázta meg Új-Zélandot. A Földön évente átlagosan 8-10 ilyen erősségű földrengés pattan ki.

A nagy erejű földrengés mindössze 10 km mélyen pattant ki (a hipocentruma 10 km mélyen volt).

Az alábbi térképen jól látható, hogy Új-Zélandnál az Ausztráliai-lemez (Australian Plate) a Csendes-óceáni-lemezzel (Pacific Plate) a Hikurangi-árok mentén (Hikurangi Trench) találkozik és az utóbbi az Ausztráliai-lemez alá bukik. Ezt nevezik szubdukciónak, amely gyakran földrengéssel jár. Mindkét lemez közeledési sebessége kb. 4 cm/év.

A földrengés után cunamiriadót rendeltek el.

A folyamatot az alsó ábra szemlélteti.

foldrenges_ujzeland

A Csendes-óceáni lemez alábukik
A Csendes-óceáni lemez alábukik

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.