A Német Egység Napja (németül: Tag der Deutschen Einheit) Németország nemzeti ünnepe, amelyet minden évben október 3-án ünnepelnek. A Német Egység Napja az 1990-es német újraegyesítésnek állít emléket, amikor a Német Demokratikus Köztársaság hivatalosan is egyesült a Német Szövetségi Köztársasággal.
A mai nap Németországban nemzeti ünnep, munkaszüneti nap. Ma történt 23 éve, 1990. október 3-án, hogy egy évvel a berlini fal leomlása után hivatalosan kikiáltották Berlinben a Reichstag előtt ünneplő tömegnek: Németország ismét egységes lesz. 41 év után az NSZK (Német Szövetségi Köztársaság – a nyugati rész – tehát a II. világháború után a szövetséges amerikai, brit és francia csapatok által megszállt terület) és az NDK (Német Demokratikus Köztársaság – a keleti rész – a szovjet csapatok által megszállt terület) egyesült.
Nekünk, magyaroknak is volt szerepünk a német egyesítésben, bár ez inkább szimbolikus jelentőségű, kétségkívül mérföldkő a német újraegyesítés történetében. Amikor Horn Gyula, akkori magyar külügyminiszter részvételével átvágták Sopron közelében a vasfüggönyt 1989-ben az ún. páneurópai pikniken, felgyorsultak a keleti bomlás eseményei.
Az 1990. október 3-ig vezető út hosszú volt, de talán még hosszabb ideig fog tartani, amíg a két német állam valóban összenő, amíg a német egység a fejekben is valóban bekövetkezik. Akik már jártak Németországban, megtapasztalhatták, hogy a németek jó úton járnak.
Sok film is született a témával kapcsolatban, gondoljatok csak a Good by Lenin! –re.
Hozzászólok