Erdei fülesbagoly (Fotó: milvus.ro)
Címlap Magyarország

Országosan 4300 erdei fülesbaglyot számoltak össze

Országosan mintegy 4300 erdei fülesbaglyot (Asio otus) regisztráltak a január második hétvégéjén tartott számlálás során.

A bagolyszámlálást országszerte hetvenhat önkéntes végezte 115 település mintegy 200 helyszínén. Magyarországon az erdei fülesbaglyok fészkelőállománya 15-20 ezer párra tehető. A telelőállomány körülbelül 30 ezer példány, ám e madarak között – ha nem is meghatározó arányban -, a Kárpát-medence határon túli területeiről érkező baglyok is akadnak.

A téli számlálások célja, hogy a szakemberek minél átfogóbb képet kapjanak e madárfaj helyi állományainak alakulásáról, a populációk változásának okairól és a baglyok szokásairól, életmódjáról.

A legtöbb erdei fülesbaglyot – 323 példányt – a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Túrkevén regisztrálták. Balmazújvárosban 181, Kisújszálláson 175, Karcagon 169, Törökszentmiklóson 168 egyedet számoltak össze az önkéntesek.

Kovács Ágnes szerint az eredmények azt mutatják, hogy az előző évekhez hasonlóan Jász-Nagykun-Szolnok megye a madárfaj regisztrált példányai tekintetében „toronymagasan vezet” az ország más régióival szemben.

A tavalyi mustrán országosan mintegy 3300 erdei fülesbaglyot vettek leltárba.

A télen csapatokba verődő madarakat a hideg évszakban a legkönnyebb észrevenni. Ilyenkor a baglyok a lakott területeken vagy azok közelében töltik nappali pihenőjüket, jellemzően örökzöld fákon. Nem ritka, hogy egy fán tíz vagy akár húsz példány tartózkodik egyszerre.

Az éjszakai életmódot folytató madarakra táplálkozási szokásaik is utalnak. A baglyok egyben nyelik le főként kisméretű rágcsálókból, ritkábban verébnagyságú madarakból álló zsákmányukat, az emészthetetlen táplálékmaradványokat felöklendezik, ezek az úgynevezett bagolyköpetek pedig segítenek a szakembereknek a madarak nyomára bukkanni.

A számlálás baranyai eredményei alapján az erdei fülesbaglyok megyei állománya stabilnak mondható. Becslések szerint Baranyában 300-500 párra tehető a madárfaj állománya, előfordulásuk az erdősávokkal tarkított sík- és dombvidékeken jellemző főleg.

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.