Bányászati emlékeket, felhagyott érckutató bányatárókat rehabilitál, és denevér élőhelyeket ment a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a Mátrában; a helyreállítás és megóvás kilenc helyszínen történik 300 millió forintból – tájékoztatta az MTI-t Kangúr Tibor nyilvánossági referens hétfőn.
Kangúr Tibor elmondta: a beruházások Gyöngyösoroszi, Pásztó, Parádsasvár-Parádfürdő és Salgótarján körzetében zajlanak. Nyolc helyszínen a mátrai ércesedést reprezentáló bányatárókat és feltárásokat, Salgótarján mellett pedig a széntelepes rétegek földtani környezetét bemutató Nyárjas-pusztai homokbányát rehabilitálják.
A referens az elvégzendő munkák közé sorolta a különleges madárvédelmi területen lévő földtani üregek és denevérvédelmi szempontból jelentős bányatárók omlás elleni biztosítását, a bejáratok megerősítését és denevérvédelmi szempontoknak megfelelő lezárását.
A Mátrai Tájvédelmi Körzetben helyreállítják a gyöngyösoroszi Száka-csurgói tárót, a pásztói Kistölgyes-bérci felső tárót, valamint a parádsasvári Béke tárót, megszüntetik az élet- és balesetveszélyes állapotokat, és gondoskodnak a tárókban élő denevérkolóniák élőhelyének biztonságos fenntartásáról.
Állapotmegőrzés, helyreállítás történik a mátrai tájegység Natura 2000 hálózathoz tartozó, a 18. és 20. század között hajtott érckutató táróknál, ezek a Parád-Pál táró, a Róza táró, az Etelka I. és II. táró.
Az Ilona-völgyi tanösvényhez kapcsolódva egy újabb tanösvény állomást alakítanak ki.
A beruházások révén lehetővé válik számos földtani emlék megőrzése és bemutatása, ezzel együtt több ezer denevér élőhelyének megmentése – mondta Kangúr Tibor.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2015 júniusáig, 312,5 millió forintból végzi a munkát, a pénzt az Európai Unió és a magyar állam biztosítja.
(MTI)
Hozzászólok