Címlap Magyarország Tudomány

Arrébb ment a folyó

Több mint száz métert vándorolt a Sajó medre egyes szakaszokon az elmúlt harminc évben – állapították meg a Debreceni Egyetem kutatói.

A Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszék hallgatóinak minden évben tematikus terepgyakorlaton kell alkalmazniuk az elméletben megszerzett tudást. A gyakorlat témája évről évre változik, de annyi közös van bennük, hogy mindig a tanszék valamelyik fiatal kutatójának nyújtanak segítséget a másodéves hallgatók. Ebben az évben Bertalan László doktorandusz kutatási területe, a Sajó folyó mederváltozása állt a gyakorlat központjában.

– Sokat segített az idei terepmunkában az a drón, amelyet januárban vásárolt a tanszék. A quadrokopter segítségével sokkal egyszerűbben tudtunk felvételeket készíteni a part meredek faláról, valamint a domborzatról is részletes képet kapunk – magyarázta Szabó Gergely, a Debreceni Egyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékének adjunktusa, a terepgyakorlat vezetője.

sajo2
Fotók forrása: http://unideb.hu/portal/hu/node/13449

A vizsgálatok során a szakemberek a felszín modelljére ráillesztették a levegőből készített fotókat, így sokkal könnyebb volt az egyes domborzati elemek azonosítása.

A kutatás apropóját a Sajó szeszélyes viselkedése adta. A folyó a 2010-es árvíz idején tizenegy alkalommal öntött ki, azóta pedig egyre nagyobb gondot okoz a meder vándorlása.

– A Sajó alsó szakasza 2011-től szinte „megbolondult”, hihetetlenül gyorsan változtatja a medrét, több métert halad évente. A folyó egyes részein az 1980-as mederrel összehasonlítva több mint százméteres az elmozdulás – mondta el Szabó Gergely.

A kutatás eredményei az árvíz elleni védekezéshez is segítséget nyújtanak, hiszen a kutatók meg tudják jósolni, hogy öt-tíz év múlva merre folyik, illetve milyen területeket veszélyeztet majd a Sajó. Szabó Gergely szerint ez azért is fontos, mert az elmúlt években több körgát is épült a folyó középső szakaszán, s ez befolyásolhatja az áradó folyó viselkedését az alsóbb szakaszon is.

[creativ_media type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=pG8Nl4fZNMQ”]

Sajtóiroda – TPL

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.