Címlap Globális problémák, fenntartható fejlődés

Növekedett az ózon mennyisége az Antarktisz fölött

A legutóbbi mérések azt igazolják, hogy csökkent az "ózonlyuk" kiterjedése az Antarktisz fölött.

A sztratoszférában elhelyezkedő ózon (O3) köztudottan a földi élet védelmezője. Az 1970-es évek végétől nagymértékben csökkent az Antarktisz fölötti ózon mennyisége, amelyet elsősorban emberi tevékenységnek tulajdonítottak. 2000 óta a levegőben lévő, az ózonréteget pusztító klór és bróm vegyületek mennyisége csökkent 10-15 százalékkal csökkent, az ózonmennyiség a felső sztratoszférában most enyhén növekszik. Az ózonszintet Dobson egységben mérik, az átlag 300 Dobson.

[creativ_media type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=bL8YHQ20UbQ”]

 

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.