A magasabb hőmérséklet azért alakul ki, mert az aszfalt, a beton, a kő, az acél elnyelik a hőt és megzavarják a növényzet természetes hűtő hatását.
A NASA egyik új tanulmánya szerint a növényzet jelenléte vagy hiánya meghatározó a városok hőmérsékletének kialakulásában. A műholdak adatainak felhasználásával több a kutatók modellezték a városi területek és környezetük hőmérsékleti viszonyait, és megállapították, hogy a városközpontok, beépített területek, autópályák átlagos nyári hőmérséklete 1,9 ° C-kal magasabb, mint a környező vidéki területeké. Télen a hőmérséklet-különbség 1,5 ° C.
„Ennek semmi köze az üvegházhatású gázok kibocsátásának, vagy bármi antropogén hatásnak.” – nyilatkozták a kutatók.
A városi hősziget akkor alakul ki a nap folyamán, amikor a városi száraz felületek jobban elnyelik a sugárzást, mint a környező növényzettel borított területek. A növényzettel borított felületen természetes úton hűvösebb a levegő, ez mintegy mellékterméke a fotoszintézisnek. A növényzet elpárologtatja a vizet, ezzel hűti a felszínt nagyjából ugyanolyan módon, ahogy a verejték elpárolgása hűti az ember bőrét.
Hozzászólok