Globális problémák, fenntartható fejlődés

A kelet-antarktiszi jégtakaró érzékeny a hőmérséklet-változásokra

A világ legvastagabb jégtakarójaként számon tartott kelet-antarktiszi jégrengeteg valószínűleg jóval érzékenyebb a hőmérséklet-változásokra, mint azt eddig vélték a szakemberek.

A világ legvastagabb jégtakarójaként számon tartott kelet-antarktiszi jégrengeteg valószínűleg jóval érzékenyebb a hőmérséklet-változásokra, mint azt eddig vélték a szakemberek – derült ki a Nature című folyóiratban közzétett új tanulmányból.

A kutatók szerint a jégtakaró gleccserei a hőmérsékleti változásokkal összhangban terjeszkednek és húzódnak vissza. A jégtakaró elegendő vizet tartalmaz ahhoz, hogy akár több mint ötven méterrel növelje a globális tengerszintet – mutattak rá, hozzátették, hogy bár nem közvetlen fenyegetésről van szó, de mielőbb el kellene kezdeni az ezzel kapcsolatos további vizsgálatokat.

A kutatók már jó ideje aggódnak a grönlandi és nyugat-antarktikai jégolvadás jelentette fenyegetés miatt. Az elmúlt 20 évben Grönland 140 milliárd tonnányi jeget veszített évente, és egy friss tanulmány szerint a globális felmelegedés hatására a sziget jóval zöldebbé válhat a század végére. Nyugat-Antarktikát illetően pedig a szakemberek a közelmúltban állapították meg, hogy a selfjegeket alulról olvasztó melegedő óceánvíz a felelős az ottani jégveszteség jelentős hányadáért.

A világ legnagyobb jégtakarójaként számon tartott kelet-antarktiszi jégrengeteggel kapcsolatban a kutatók többsége elvetette az ehhez hasonló aggodalmakat. A térségben akár mínusz 30 Celsius-fokig is csökkenhet a hőmérséklet, amiből a szakemberek arra következtettek, hogy a jégrengeteg érzéketlen az apró, ciklikus változásokkal szemben. A mostani elemzés azonban megkérdőjelezte ezt a feltevést.

A Durhami Egyetem kutatói 1963 és 2012 között készült és mostanra nyilvánosságra hozott műholdfelvételeket vizsgáltak meg, hogy tanulmányozzák az 5400 kilométer hosszú partvonalat tarkító 175 gleccser változásait. Az eredmények erős „apály-dagály” mintát mutattak. Az 1970-es és 1980-as években, amikor a hőmérséklet növekedett, a gleccserek 63 százaléka visszahúzódott. Az 1990-es évek folyamán azonban, amikor a hőmérséklet csökkent, a jégtömegek 72 százaléka terjeszkedett.

A kutatást vezető Chris Stokes szerint ez az első tanulmány, amely megmutatja, hogy a kelet-antarktiszi jégtakaró érzékeny a klímában bekövetkező változásokra – adta hírül a BBC News.

(MTI)

Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.