Ázsia és Ausztrália G20 Gazdaság - adatok, tények, prognózisok

Kína még sokáig nem lesz a világ vezető gazdasága

Nem pontosak azok a nemzetközi prognózisok, amelyek szerint Kína, az Egyesült Államokat megelőzve, a következő években a világ vezető gazdaságává lép elő.

Csang Hua-csün, a Kelet-Kínai Egyetem közgazdász-professzora a kínai híradásokban megszólaltatott véleményekkel összhangban úgy fogalmazott: az országok teljesítményének puszta számok alapján való összehasonlítása megtévesztő. A bruttó hazai termék (GDP) alapján Kína már ma is világhatalomnak számít, az egy főre jutó GDP alapján ugyanakkor a világranglista hátsó felében kullog – fogalmazott Csang.

Május elején a nemzetközi ICP (International Comparison Program) egy jelentésében azt állította: a kínai gazdaság, vásárlóerő-paritáson mért nagyság alapján, akár már idén túlszárnyalhatja az amerikait. A Moody’s nemzetközi hitelminősítő a napokban kiadott jelentésében szintén azt jósolta: Kína még az év vége előtt a világ első számú gazdaságává válik.

A kínai sajtóban megjelent reakciók azonban cáfolták az állításokat, mondván, azokban a közgazdászok alulbecsülték a kínai árakat és túlbecsülték az ország GDP-jét. A kínai kormány szócsövének tartott Zsenmin Zsipao központi lap a témával kapcsolatos írásában úgy fogalmaz: az ország előtt még „hosszú az út a világ vezető hatalommá válásához”.

Más cikkek arra figyelmeztetnek: ugyan a hazai gazdasági növekedés kimagasló mértékű, a gazdaság fejlettségét és minőségét illetően Kína és a fejlett országok között továbbra is jelentős különbségek mutatkoznak. Ezt támasztják alá a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai is: ezek szerint egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson mért GDP alapján Kína csupán 93. a világranglistán, ahol az Egyesült Államok hatodik – a számok közti különbség pedig ötszörös.

A hivatalos kínai álláspont szerint az országnak még legalább egy évtizedre lesz szüksége a valódi világelsőség megszerzéséhez, s az csak akkor valósul meg, ha képes lesz fenntartani a jelenlegi, éves 7,5 százalékos növekedési ütemet.

A kínai kormány mindinkább ügyel a növekedés fenntarthatóságára is, ami lassabb GDP-bővülést vetít előre hosszú távon, vagyis lehet, hogy akár 2025 utánig is várni kell az elsőséggel – mondta Csang az MTI-nek.

Címkék
Környezettudatos vagy? Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. A részleteket itt találod. A Földrajz Magazinon már 1600 bejegyzés, cikk olvasható. 2020-ban még több érdekes és színvonalas cikket szeretnénk megjelentetni. Ehhez anyagi támogatásra van szükségünk. Kérjük, támogassa a magazin kiadóját, a Földrajzverseny Alapítványt! Köszönjük.

Környezettudatos vagy?

Ha 1000 Ft-tal támogatod a Földrajz Magazint, akkor egy újrahasznosított Tetra Pak dobozból készült menő pénztárcát kapsz ajándékba. támogatás A részleteket itt találod.

RSS Időjárás

  • Fokozatosan megszűnik a kettős fronthatás
    Már naposabb pénteknek nézünk elébe. A tegnapi borús, esős napért cserébe ma a kisalföldiek örülhetnek, oda jut a legkevesebb felhő és zápor. Sopron környékén egy kis szelet el kell viselni, ahogy a Zemplén környékén is lehetnek erős lökések. Az ország nagyobb részén sok gomolyfelhőre, és délutáni záporokra kell készülni, 20 fok körüli hőmérséklettel.